- “Алексин закон” неће бити усвојен и то смо у више наврата до сада рекли, пре свега из обавезе према великом броју родитеља, просветних радника, деце-ученика и свих осталих који су га подржали и још га подржавају јер су препознали да у својим најбитнијим деловима подједнако узима одговорност родитеља, просветних радника и деце, при чему и даље сматрамо да би битно поправио стање ствари и смањио овај проблем", рекла је Јанковићева у интервјуу за “Недљник”.
- "Један од разлога што "Алексин закон" не може бити усвојен је, како су нам рекли, да није у складу са европским конвенцијама о правима детета, тј. да би строжим казнама према детету-ученику које врши насиље у школи, оно било изопштено из друштва односно средине. Парадокс је да су кључни делови "Алексиног закона" преформулисани управо из земаља које су творци ових конвенција и где су чак и строжи. Делови "Алексиног закона" фактички јесу ушли у нови закон о основама васпитања и образовања, али две најбитније ставке, строже казне према ученицима који врше насиље у школама али и одговорнима у школи који не реагују или неправовремено реагују или заташкавају насиље у школи, нису - додала је Драгана Јанковић, уз коментар да су поједини политичари и странке користиле страдање њеног детета за прикупљање јефтиних политичких поена.
- У једном тренутку смо размишљали да одустанемо од предлога и наше сагласности да такав закн уопште носи Алексино име јер је препуцавање странака и политизација овог озбиљног предлога измена и допуна закона, као и његово својатање, потпуно бацило у запећак суштину потребе за доношењем оваквог закона, што нас је јако разочарало – истакла је Јанковићева.
Извор: Недељник