Спекулисало се и да је тема састанка заказаног за 13. септембар требало да буде и војна имовина, али никаквих званичних захтева није било.
- Медији у Хрватској су објавили да се вредност имовине бивше ЈНА процењује на око 70 милијарди долара, а да Загреб потражује две милијарде од Црне Горе и осам милијарди од Србије – каже директор Републичке дирекције за имовину Јован Воркапић.
Хрватска, како се наводи, тражи тенкове, хеликоптере, канадер... Тврде и да је у Боки Которској завршило више од 80 одсто бивше Југословенске морнарице, а од Црне Горе траже да им врате школски брод "Јадран" и "миг-21" Рудолфа Перешина.
Бројни локали, али и друге непокретности, већ су враћени "Борову", "Југопластици"... Међутим, Хрвати су преко ноћи донели закон којим је сва имовина преписана на Хрватску.
Велики проблем представља и то што су фирме у којима је имовина остала у бившим републикама отишле у стечај или су приватизоване. Процењује се да је вредност имовине предузећа из Србије у Хрватској око 1,8 милијарди евра. У Хрватској имовину потражују гиганти бивше Југославије као што су Југобанка, Беобанка, НИС...
Што се тиче Словеније, српска предузећа су остала уписана у земљишним књигама као власници непокретности, тако да се имовина тамо враћа готово без судских спорова. Имовина бивше СФРЈ и по споразуму о сукцесији остаје чланици на чијој територији се налази.
Трамп објавио да ће се САД и свет веома расрдити ако почне операција против терориста у Идлибу. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф