Поједине компаније су имале концесије за уносне послове у Сирији, без којих су остале зато што су следиле политику америчке управе, Турске и заливских монархија, које су 2011. предвиђале брзи пад „режима Башара ел-Асада“.
Протеклих година је сиријска војска ослободила гасна поља и нафтну и гасну инфраструктуру у источном Хомсу и покрајини Деир Ез-Зор, али су кључна налазишта нафте и гаса остала источно од Еуфрата и у рукама сиријских Курда и њихових америчких ментора.
Како су се амерички војници повукли из Сирије, а Курди склопили споразум са владом у Дамаску, централне власти полако преузимају контролу над кључним пољима, нафтоводима и постројењима која су раније била у рукама „Исламске државе“, а до пре неколико дана под контролом ЈПГ организације, односно америчке војске.
Потврђено је да су почели радови на обнови на нафтним и гасним пољима у сиријској провинцији Рака, као и у “троуглу” између ослобођених провинција Рака, Хама и Хомс, рекао је директор теренске управе Ал -Саура Али Ибрахим.
Према Ибрахиму, све нафтне бушотине и читава инфраструктура на постројењима за обраду су потпуно уништене, док су нафтоводи уништени делимично.
“Обнова поља ће захтевати пуно посла и укључивање великих компанија”, додао је Али Ибрахим.
Ибрахим је нагласио да је уништење последица ваздушних напада америчке коалиције, која је бомбардовала територије под контролом терористичке групе ИД и приликом тих напада пројектилима гађала сваку бушотину.
Само се на пољу Ал-Саура, пре рата у Сирији, који траје од 2011. године, дневно извлачило готово 6.000 барела нафте.
Курди се повукли из зоне безбедности, ситуација се смирује. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: logicno.com