- Један од закључака је да, уколико случајно покушају да праве камп у Меденом Пољу, одмах блокирамо путеве према Босанском Петровцу, а затим да блокирамо и институције Федерације БиХ и БиХ - каже, за "Новости", Ђорђе Радановић, председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ.
Он додаје да Сарајево мора бити свесно тога да ће Срби у Федерацији БиХ бранити сваки заселак, село и општину где су Срби били већина према попису становништва из 1991.
- Не желимо кампове миграната на нашим вековним огњиштима - поручује Радановић.
Председник Савеза српских удружења ФБиХ Бране Пећанац рекао је да није прихватљиво насељавање миграната на ове просторе јер би то угрозило безбедност, даљи опстанак и живот становника на простору Меденог Поља.
Против смо било какве дислокације мигрантских центара на просторе где већински живе Срби - истакао је Пећанац.
Он је упозорио да би, уколико би се то десило, био нарушен Анекс 7 Дејтонског мировног споразума, српска популација би на овом простору била економски и безбедносно угрожена и поново би могао да се догоди егзодус Срба.
- Уколико власти не приступе организовано управљању мигрантском кризом и ако не буду испоштовани наши закључци спремни смо да употребимо сва легитимна средства да се одупремо било каквом насељавању простора где вековима живе Срби - истакао је Пећанац.
Ситуацију у вези с мигранатима прати и српски повратник у Медено Поље код Босанског Петровца Драго Мирковић (68). Он каже да ће Срби напустити овај простор уколико буде насељен мигрантима и додаје да је веома лоша идеја да се у Меденом Пољу отвори мигрантски центар.
- Српски народ је 1995. услед ратних дејстава бежао са ових простора и једва живу главу извукао. Насељавање наших вековних огњишта мигрантима довело би до поновног егзодуса Срба са ових простора - рекао је Мирковић.
Он истиче и да су му се људи у Бихаћу жалили на мигранте да краду, отимају и да се локално становништво не осећа безбедно.
Срби из ФБиХ добили су и подршку из РС. Председница РС Жељка Цвијановић рекла је да однос према мигрантској кризи указује на општи неред у БиХ и непостојање координације институција на нивоу БиХ за решавање тог проблема.
Употреба имена 'Северна Македонија' на чекању док не почну преговори! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Вечерње Новости