Колико вежби су Србија и НАТО имали досад и како оцењујете нашу досадашњу сарадњу?
- Вежбе су само врх леденог брега у сарадњи између НАТО и Србије пошто се по питању практичне сарадње дешава много тога што се на први поглед не види. Сарадња између Србије, као земље партнера, и НАТО је на високом нивоу, при чему НАТО у потпуности поштује политику војне неутралности Србије. Откако се Србија 2006. приджила програму Партнерство за мир и Савету евроатлантског партнерства, урадили смо много тога заједно. Мислим да су људи у Србији видели колико се добро слажу генерални секретар Јенс Столтенберг и председник Србије Александар Вучић, како унапређују политички дијалог и односе између НАТО и Србије на практичном нивоу. НАТО са српским колегама ради на уништавању опасног застарелог наоружања и спровео је велики број научних пројеката. Такође, Србија је 2018. великодушно била домаћин две важне вежбе: "РЕГЕX 18", који је помогао Србији у припремама за неометано учешће у међународним мировним операцијама под окриљем УН, и "СРБИЈА 18", која је имала за циљ да помогне државама да се ефикасније суочавају са ванредним ситуацијама као што су поплаве, пожари и земљотреси.
Када је у питању сарадња између НАТО и Србије, њу бих оценио као обострано корисну, практичну, кројену према потребама и жељама Србије. Кроз наше партнерство пружамо обуке за официре Војске Србије. Они посећују земље НАТО и тамо похађају обуке. Међусобно размењујемо јединице, имамо заједничке вежбе, делимо најбоље праксе и искуства, а НАТО помаже Србији у изградњи капацитета за успешно учешће у мултинационалним операцијама. С друге стране, и Србија помаже НАТО. На пример, војни медицински тимови из Србије су надалеко познати у свету по свом знању и стручности. Баш због тога они су помагали НАТО на обуци тимова војних лекара Ирака. Ми континуирано учимо једни од других.
Може ли Србија да сачува неутралност и остане ван свих војних савеза?
- Моја порука је јасна: НАТО у потпуности поштује Србију, њену неутралност и Србија је важан и цењен партнер НАТО. Поштујемо право сваке суверене државе да одлучује о сопственој будућности без присиле и ичијег мешања било да она одлучи да се учлани у НАТО или не. У потпуности поштујемо право Србије да доноси сопствене одлуке и то се неће променити. Понављам, НАТО поштује право Србије да бира сама свој пут и нико не сме да је присиљава или се меша у њено одлучивање. Ово је фундаментални и кључни принцип за НАТО. На Србији је да дефинише како жели да води спољну политику. Србија има свако право да бира сопствени пут, као и сви њени суседи. Ми то поштујемо. Не намећемо ништа својим партнерима. Србија у којој влада благостање, која је економски јака предуслов је за мир и стабилност у региону и драго нам је што је Србија на путу раста и константног унапређења.
Кад причамо о НАТО и о томе да ли је могуће остати војно неутралан и сарађивати са нама, примери као што су Аустрија, Шведска, Финска, као и неутрална Швајцарска, показују да је могуће бити војно неутралан и имати партнерство са НАТО. Партнерство између НАТО и Србије је добро за Србију, добро за западни Балкан и добро за НАТО.
Да ли утицај Русије у Србији смета НАТО и зашто званичници САД често карактеришу тај утицај као лош?
- У потпуности поштујемо право Србије да бира свој пут и формулише спољну политику. Само од Србије зависи како она жели да води спољну политику. Ми у потпуности поштујемо изборе својих партнера и одлуке које Србија доноси или жели да донесе. Желим да кажем јасно: НАТО не тражи чланице и не форсира никога да се учлани.
Што се тиче другог дела вашег питања, морам да напоменем да сам ја званичник НАТО, а не званичник САД. Једино што могу да кажем јесте да Србија одлучује како и у којој мери жели да сарађује са Русијом или било којом другом земљом. Желимо да земље у региону имају могућност да доносе независне политичке одлуке, у ком год смеру оне биле, и да тиме сачувају политичку независност и потпун интегритет без мешања спољних фактора.
Желим да нагласим да из перспективе НАТО не постоји конфликт између добрих односа са НАТО и добрих односа са Русијом. Не намећемо ништа својим партнерима. Војна неутралност није у конфликту са сарадњом са НАТО.
Зашто НАТО не нуди Србији своје наоружање по повољним условима, као Русија?
- НАТО је савез који чини 29 демократских земаља. НАТО нема своју војску, НАТО нема своје наоружање нити продаје или купује оружје - то раде земље чланице. НАТО је Италија, моја домовина, НАТО је Француска, чији је председник недавно посетио Србију, НАТО је Норвешка, одакле долази наш генерални секретар Јенс Столтенберг, НАТО је Грчка, где већина Срба летује са децом, НАТО су Мађарска, Словачка и све друге чланице. На билатералном нивоу много ствари се дешава између Србије и 29 чланица НАТО, од којих су неке и чланице ЕУ. Ове земље много донирају и улажу у Србију било да је то кроз поверилачке фондове НАТО или фондове ЕУ или на искључиво билатералном нивоу, кроз економску сарадњу, директне инвестиције и слично. Поред тога, НАТО улаже у Србију кроз разне пројекте засноване на споразуму о сарадњи у области логистичке подршке између Србије и Агенције НАТО за подршку и набавку (НСПА). Овај споразум успоставља начине на које Србија спроводи практичне пројекте у области демилитаризације, транформације одбране и изградње капацитета, тако што омогућава појединачним чланицама и партнерима НАТО да кроз поверилачке фондове пружају средства Србији.
Да ли је Кфор способан да заштити Србе на Косову и Метохији, конкретно да их заштити од напада Албанаца попут недавног напада на српског дечака близу моста који дели северни, српски, и јужни, албански, део Митровице?
- НАТО оштро осуђује сваки облик насиља. Безбедност свих људи на Косову је од кључне важности за НАТО. НАТО је на Косову присутан у виду наше мисије Кфор, према јасном међународном УН мандату. Ту смо да обезбедимо стабилност, мир и да штитимо све заједнице на Косову, укључујући и Србе. Схватамо свој посао веома озбиљно. Кфор је у потпуности посвећен мисији и урадиће све што је неопходно да се очува безбедно и сигурно окружење. НАТО блиско сарађује са Уједињеним нацијама, Европском унијом и другим међународним актерима како би испунио мисију и подржао развој стабилног и мирног окружења.
Живот у Београду и утисци о Србији?
- Београд је диван, сјајан главни град, са кафићима који служе еспресо, који може да се мери са најбољима у Риму. Пун је пријатељски настројених и добрих људи. Изненађује ме колико људи прича мојим језиком, италијанским. Провео сам скоро четири прелепе године у вашем граду и морам рећи да ми је прирастао за срце. Живећи у Србији са породицом, имао сам прилику да сваки дан научим нешто ново о богатој култури и традицији ове земље и имао то задовољство да искусим право српско гостопримство, вашу дружељубивост, традицију и видим лепоту саме земље. Током времена које сам провео у Београду, радећи и живећи међу Србима, почео сам да вас разумем, препознајем ваш сензибилитет и емоционални однос обичних грађана према НАТО. Зато морам да истакнем да, без обзира на прошлост, након свих ових година, са задовољством могу да кажем да су односи између Србије и НАТО бољи него што се чине обичном човеку, а Србија има највиши могући ниво сарадње са НАТО као партнерска земља у оквиру програма Индивидуалног акционог плана партнерства, такозваног ИПАП.
О НАТО канцеларији у Београду
- Без обзира на прошлост, након скоро четири године проведене у Београду на позицији шефа НАТО војне канцеларије за везу, са задовољством могу да кажем да су односи између Србије и НАТО бољи него што се чини обичном човеку. Србија постаје све важнији партнер НАТО, зато што и једни и други бирамо да будемо партнери. Бирамо да будемо партнери и зато смо основали ову канцеларију пре 13 година. Одлучни смо да сарађујемо не зато што је то лако већ зато што нас то унапређује и чини бољима, зато што ће ово партнерство градити сарадњу и јачати политички дијалог, пошто су мир и стабилност основе благостања, а безбедно окружење за све је једина будућност коју желимо да прихватимо будућност коју не желимо да одлажемо, а коју намеравамо да стварамо уз пуну подршку нашег партнера Србије. Данас, Република Србија напорним радом и посвећеношћу даје пример унапређења мира и стабилности на западном Балкану.
Српски официри на добром гласу
- Србија је домовина поносне нације, с официрима који су на добром гласу. Војска Србије је веома цењена и поштована широм света. Поред тога, мој поглед на Србију обликовали су и храбри српски официри који учествују у мировним мисијама широм света. Они су пример како је кроз посвећеност и професионализам Србија постала цењени партнер који извози мир и стабилност. Делом ово сматрам и нашим успехом, зато што је НАТО тај који обезбеђује активности за изградњу капацитета које омогућавају Србији да достигне ниво интероперабилности који је неопходан за учешће у мировним мисијама УН и ЕУ у земљама као сто су Централноафричка Република, Либан и друге. Неке од мојих колега у НАТО које су имале ту част и задовољство да служе заједно са вашим официрима у овим мисијама имају само речи хвале за њих.
Која је држава дозволила Приштини да учествује на Генералној скупштини Интерпола прочитајте ОВДЕ.
Извор: Српски Телеграф