Уз ово тумачење, Живадин Јовановић, председник Београдског форума за свет равноправних и некадашњи министар иностраних послова СРЈ, наводи и да је логично закључити да предмет преговора треба да буду конкретизација, модалитети и оживотворење суштине записане у одлуци СБ УН, а не њено заобилажење, умањивање значаја, или негирање.
- Ради се о правном акту светског тела одговорног за мир и безбедност који има највећу правну снагу у међународном правном поретку.
Резолуција СБ УН 1244 је резултат тешких преговора за окончање илегалне, оружане агресије НАТО против Србије и СРЈ. Ти преговори само у Београду су имали пет рунди, под бомбама НАТО. Преговорима у Београду увек су претходили и следили их, разговори на врху у светским центрима као што су Њујорк, Москва, Берлин, Париз, Хелсинки, Брисел.
Русија је у тим преговорима играла важну улогу посредника - сматра Јовановић.
Живадин Јовановић (Фото: јутјуб)
Бивши шеф југословенске дипломатије даље наводи да, имајући то у виду, не може бити логично да неко данас држи Русију по страни преговарачког процеса чији је циљ отклањање последица тог рата. Једнострана сецесија КиМ, једнострано проглашење независности 2008. је управо таква последица.
- Преговори у Бриселу, под окриљем Запада, воде се искључиво у складу са геополитичким интересима Запада. Нелогичност је и у томе што се за исход таквих преговора очекује аминовање Русије у СБ УН. Поводом будућег статуса КиМ врло често се поставља питање - шта је реално. Да ли је реално очекивање да се Русија председника Путина у Савету безбедности, или иначе, сагласи са решењем које је у геополитичком смислу, далеко мање од онога што је пре 20 година постигла Русија председника Јељцина? - пита се Јовановић.
Према његовим речима, све идеје које Запад лансира и којима тежи у вези са КиМ усмерене су на четири међусобно повезана циља - прво - мања и слабија Србија, друго - независно КиМ, бар до конституисања Велике Албаније, треће - Србија са руководством окренутим против Русије, слично Црној Гори и четврто - потпуна контрола НАТО до руских граница, односно, учлањење Косова, Србије и Украјине у НАТО.
Јовановић тврди да је за Србију приоритет даље учвршћивање политике неутралности, њено уздизање на ниво уставног принципа, уравнотежена међународна сарадња и захтев за поштовање и извршавање неизвршених делова из резолуције СБ УН 1244 и других докумената.
- Дијалог о КиМ у досадашњом формату тешко може дати уравнотежено, праведно и одрживо решење. Циљ преговора у Бриселу је решење које је саставни део геополитике експанзије НАТО, односно САД, на Исток. Да би решење било одрживо и у интересу мира потребно је враћање резолуцији СБ УН 1244, Повељи УН и Финалном документу из Хелсинкија. За то је неопходан стратешки дијалог у четвороуглу Русија - Кина - Вашингтон - ЕУ. Без тог дијалога слаби су изгледи за успех дијалога Београда и Приштине, ако се и када се настави - закључује Јовановић у ауторском тексту и закључује да су "за мир и будућност неопходни дијалог, равноправност и поштовање основних принципа међународног права".
Руска војска лансирала сателит помоћу којег ће се управљати надземним средстима Ваздушно-космичких снага! Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг