Посланици Скупштине терористичке творевине изабрали су на конститутивној седници Глаука Коњуфцу из Самоопредељења за председника своје Скупштине, позицију која је према ранијим преговорима са Демократским савезом Косова (ДСК) требало да припадне ДСК-у. За Коњуфцу су гласали и посланици ДСК и његов избор је неочекиван расплет догађаја око формирања новог скупштинског сазива.
За потпредседнике Скупштине изабрани су Арберие Нагавци из Самоопредељења, Кујтим Шала из ДСК, Мемли Краснићи из Демократске партије Косова (ДПК), као и два потпредседника из мањинских заједница, Славко Симић из Српске листе и Фикрим Дамка из турске Демократске партије.
"Хвала вам што сте нам поверили овај задатак са великом одговорношћу. Гарантујемо вам да ћемо обављати наше дужности како се то тражи, у складу са законима и Уставом", рекао је Коњуфца након избора, те закључио конститутивну седницу.
Педседник окупиране српске покрајине сада треба одржати консултације са политичким партијама или коалицијама које имају неопходну скупштинску већину за формирање “Владе”, а то је у овом случају Самоопредељење. Затим предлаже такозваној Скупштини кандидата за премијера, што је како је раније најављивано из Самоопредељења, лидер тог покрета Албин Курти.
Аљбин Курти (Фото: Јутјуб)
Кандидат ће имати 15 дана од именовања да представи састав свог тима Скупштини, која бира Владу. Уколико састав Владе не добије подршку у Скупштини, председник такозване државе у року од 10 дана именује другог кандидата, на основу исте процедуре. Уколико се ни у другом покушају не изабере Влада расписују се нови избори.
Без претходног договора Куртија и Мустафе
Претходно, Покрет Самоопредељење и ДСК нису ни након последњих консултација у среду навече постигли договор о формирању власти.
ДСК је ипак пре конститутивне седнице саопштио да ће, уколико Самоопредељење не прихвати захтеве те партије, одустати од свих позиција, али безусловно гласати за владу предвођену Самоопредељењем, у случају да тај покрет одлучи да формира мањинску владу.
Према претходним договорима, позиција такозваног председника Скупштине Косова је требала да припадне ДСК. Међутим, пошто је Самоопредељење предложило свог кандидата, који је и изабран, то може занчити да тај покрет намерава да формира мањинску владу.
"Уколико покрет Самоопредељење није спреман за договор са Демократским савезом Косова и види ДСК као метњу, онда је ДСК спреман да одустане од свих захтева за институционалну одговорност и од свих позиција, остављајући их тако покрету Самоопредељење", изјавио је председник ДСК-а Иса Мустафа уочи конститутивне седнице Скупштине, а након заседања Председништва његове партије.
Изјава је уследила јутро након што је лидер Самоопредељења, победничке партије на изборима 6. октобра, саопштио да договор две партије о будућој такозваној Влади Косова није успео. Мустафа је додао да је ДСК спреман да са својих 28 посланика безусловно гласа за формирање нових институција под руководством Покрета Самоопредељење.
"Такође смо спремни да гласамо за кандидата покрета Самоопрдељење за председника Скупштине Косова, као и за владу Самоопредељења без ДСК, ако нису спремни да заједно са нама воде Владу", казао је Мустафа.
На конференцији за новинаре у Приштини Мустафа је рекао да у партији на чијем је челу остају посвећени томе да се држави у овом тренутку пружи решење, као и да су спремни да и у будућности износе нове предлоге.
Спремни и за власт и за опозицију
Мустафа је говорио и о ставу његове партије по питању расподеле дужности у будућој влади.
“Спремни смо да гласамо за кандидата покрета Самоопрдељење за председника Скупштине Косова, као и за владу Самоопредељења без ДСК, ако нису спремни да заједно са нама воде владу.” – Иса Мустафа, председник Демократске партије Косова.
Иса Мустафа (Фото: Јутјуб)
Казао је да се ДСК сложио са тиме да се влада са Самоопредељењем пропорционално подели, да пет министарства припадне ДСК-у и пет Самоопредељењу; да Самоопредељење поред премијера добије и другог заменика премијера, док први заменик премијера и председник Скупштине припадне ДСК. Такође и да један од потпредседника Скупштине, што је и у складу са такозваним Уставом Косова, припадне свакој парламентарној групи.
"ДСК да предложи кандидата за председника државе који испуњава све услове и уставне критеријуме. Остајемо при томе да након избора председника, кога ће подржати Самоопрдељење, тај покрет узме једно министарство од ДСК. Тиме би пропорција у влади остала 6 са 4, али онда када се изабере председник државе", казао је Мустафа.
Мустафа није хтео да коментарише које би министарство уступило Самоопредељењу након избора њиховог кандидата за председника терористичке творевине.
Лидер Самоопредељења Албин Курти је у видео поруци у среду, 25. децембра, рекао да уколико ДСК инсистира на подршку тог покрета за председника, онда би Самоопрдељење требало да добије Министарство унутрашњих послова.
Мустафа је рекао и да његова партија још увек није одредила особе за министарске позиције, а тако ни кандидата за председника, као и да је спреман да се одазове новом састанку са Самоопредељењем кад год они то затраже.
Уколико Самоопредељење није спремно за тај договор, наводи Мустафа, ДСК одустаје од свих позиција и безусловно гласа за владу Самоопредељења. Мустафа је прецизирао да ће у том случају ДСК бити у опозицији.
За формирање такозване Владе потребан је 61 глас. Покрет Самоопредељење и ДСК имају укупно 58 посланика, али подршку Куртију пружили су и посланици из редова невећинских (несрпске) заједница.
Шта је претходило?
Покрет Самоопредељење се у претходним разговорима са ДСК изјашњавао да не жели избор Председништва Скупштине без договора о заједничкој влади. Лидер тог покрета Албин Курти у среду увече је саопштио да је ДСК, међутим, одбио његову последњу понуду за формирање власти.
Две стране нису могле да се сложе око позиције председника државе. ДСК је инсистирао да поред председника Скупштине, првог заменика премијера и пет министарства добије и позицију председника државе 2021. када актуелном председнику истекне мандат, с чиме се Покрет Самоопредељење није сложио.
"Али, ако ДСК инсистира да свакако дамо обећање да ДСК номинира председника, онда треба нама да се дода још једно министарство - Министарство унутрашњих послова, које је од суштинске важности за борбу против криминала и корупције", прочитао је Курти своју понуду ДСК-у у среду увече.
Курти је додао да је током једномесечних преговора Самоопредељење пристало на четири важна компромиса, а ДСК ни на један.
"Сада, више од овога, и преко овога, и другачије од овога не можемо, не желимо и немамо куда више", додао је он.
Казао је како би ових дана желео формирање нове владе, на шта ће се ипак сачекати, "будући да не желимо нове изборе".
"Нећемо дозволити да се велика политичка промена коју сте ви произвели 6. октобра умањи или деформише. Ово је историјски тренутак и ДСК има све у рукама како би се одредио за промене", закључио је Курти у видео поруци грађанима.
Такозвана Скупштина Косова конститутивнисана је два и по месеца након превремених парламентарних избора.
У новом сазиву Покрет Самоопредељење има 29 посланичких места, а у међувремену њиховој посланичкој групи прикључио се посланик из египћанске заједнице. ДСК има 28 посланичких места, Демократска партија Косова 24, коалиција Алијанса за будућност Косова и Социјалдемократска партија 13, Српска листа 10, а преосталих 10 мандата деле се између политичких представника бошњачке, турске, ромске, ашкалијске, горанске и египћанске заједнице, како је предвиђено такозваним Уставом Косова.
Превремени парламентарни избори на окупираној српској покрајини одржани су након оставке лажног премијера Рамуша Харадинаја због позива Специјалног суда у Хагу.
Како је Вулин одговорио Министру одбране БиХ, прочитајте ОВДЕ.
Извор: Радио Слободна Европа