Протест је почео на Платоу око 18 часова. Окупљенима су се обратили глумац Бранислав Лечић и генерал у пензији Срето Малиновић.
Лечић је рекао да су захтеви демонстраната оставке председника Александра Вучића, премијерке Ане Брнабић и председнице Скупштине Маје Гојковић.
Захтева се и оставка руководства РТС-а и чланова и чланица РЕМ-а као и обезбеђење за поштене изборе у року од шест до девет месеци.
Како је рекао, уколико се захтеви не испуне, цела Србија окупиће се у Београду у суботу 13. априла.
Навео је да је пре 28 година имао исте захтеве да младост и српска памет кажу своју реч. Рекао је да власт хоће да их се плаше и да им се диве и додао да се демонстранти не плаше и да се не диве.
Након обраћања Лечића, на платоу је пуштена химна "Боже правде" и одржан је минут ћутања за жртве бомбардовања 1999. године.
Генерал у пензији Срето Малиновић је рекао да му је част да се обрати пред онима који су устали против неправде и понижавања разума Србије.
Захвалио им је што су га инспирисали да настави да се бори и указао да је сутра 20 годишњица од НАТО агресије на Србију.
Поручио је да неке ране не могу да зацеле и да је тада државном руководству представљено какав је однос санга и начин на који НАТО ратује, као и могуће последице. Упркос томе, додаје, ушло се у рат да најјачом силом али је пружен отпор који агресор није очекивао.
Међутим, каже да је онда потписан некакав споразум којим су жртве и трауме народа учињене узалудним. Рекао је да сада државу воде исти људи који "потурају тезу да су њихови претходници изгубили Космет".
Са Платоа су демонстранти кренули у протестну шетњу до зграде РТС-а, преко Македонске и Светогорске улице.
Најавили су да ће испред зграде РТС-а одржати перформанс под називом "Дневник слободне Србије" у ком ће се обратити Крста Томковић, Стефан Симић, Урош Савић, Милош Декић и Стефан Новаковић који су прошле недеље ухапшени због упада у РТС.
Организатори протеста позвали су грађане да се уздрже од насилних и увредљивих радњи и да, достојанствено и културно изразе своје незадовољство актуелним режимом. Међу окипљенима су и лидери Савеза за Србију.
Прошле суботе је група демонстраната, предвођена лидерима опозиције, упада у зграду Радио-телевизије Србије захтевајући уживо укључење у програм. Они су на улазу из Абердареве улице одгурали обезбеђење и ушли у телевизију.
Након вишечасовних захтева да мирно напусте зграду, припадници Жандармерије потиснули су их из зграде. Око поноћи демонстранти су напустили и околине Јавног сервиса.
Домаће, европске и светске организације новинара осудиле су упад у зграду Јавног сервиса, наводећи да је то притисак на слободу медија.
Поводом упада демонстраната и дела опозиције у зграду РТС-а, реаговао је и председник Вучић рекавши да држава неће дозволити никоме да насиљем угрожава било кога.
Први протест у Београду одржан је 8. децембра и то под називом "Стоп крвавим кошуљама" због напада на лидера Левице Србије Борка Стефановића у Крушевцу 23. новембра.
Упућени су захтеви да се открију налогодавци убиства Оливера Ивановића, да се открије ко је покушао да убије Борка Стефановића и да се сазна ко је покушао да убије новинара Милана Јовановића.
Након тога додати су и захтеви да оставке поднесу и министар полиције Небојша Стефановић, директор РТС-а Драган Бујошевић и главни и одговорни уредник Информативног програма РТС-а Ненад Љ. Стефановић.
Објављивање плана за решавање питања Косова такође је један од захтева.
Шта је Синиша Ковачевић рекао о Вучићу, погледајте ОВДЕ.
Извор: РТС