Терзић је изјавио је да политика Северноатлантског савеза дестабилизује читав балкански регион.
Поред тога, он је указао на подршку НАТО-а пројекту „Велике Албаније“, као и на радикалне исламисте у Босни и Херцеговини (БиХ) и у српској покрајини Косову и Метохији. Дипломата је додао да је искуство српских односа са НАТО-ом у протекле три деценије било тужно. Зато Београд не намерава да се придружи том војном блоку.
Деведесетих година, НАТО савез је бомбардовао војску тадашње Републике Српске Крајине, а затим напао Републику Српску у Босни и Херцеговини, а 1999. године извршио агресију на Савезну Републику Југославију.
“Сећања на страшне последице бомбардовања још су увек свежа. Србија је војно неутрална земља и не жели да се придружи било ком војном блоку, укључујући и НАТО'’, рекао је Славенко Терзић.
'’Шта значи даља агресивна милитаризација Европе? Против кога се НАТО спрема да се бори? Погледајте где су источне границе НАТО-а биле пре 30 година и где су се данас преселиле.
Алтернатива милитаризацији требало би да буде мир у Европи и мирна коегзистенција различитих култура и традиција, успешан економски развој и очување дијалога и политика узајамног разумевања уместо општег наоружавања, закључио је Терзић.
Истовремено, посланик Српске радикалне странке Александар Шешељ сматра да је политика НАТО-а на Балкану усмерена на спречавање приближавања Русије земљама региона, наводи '’Известија'’.
О дану сећања на руске добровољце прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда