Наводећи да постоји велика сарадња одређених судских органа, банака и приватних извршитеља, Перић је оценио да се приватни извршитељи често понашају као харачлије и да не воде рачуна о односу висине дуга и вредности имовине дужника.
„Тај закон је увео режим Бориса Тадића 2012. године, али је Вучићев режим наставио да га примењује са одређеним изменама усвојеним 2016. године. Ако нам и не прође ова иницијатива док смо опозициона странка, један од првих предлога закона које ћемо предложити кад преузмемо власт биће стављање ван снаге Закона о извршењу и обезбеђењу, односно враћање ове надлежности у судске институције“, рекао је Перић новинарима у Скупштини Србије.
Он је подсетио да је по систематизацији Србији потребно 308 приватних извршитеља, а да их тренутно има 217.
„Док раде на овакав начин, много их је и да је само један. Недавно је у један стан у Београду ушао извршитељ, а потом је тај стан купио син његовог колеге. Дуг за комуналне услуге који у почетку износи 5.000 динара нарасте и на десет пута већи износ, при чему највеће учешће у структури дуга имају обавезе према приватним извршитељима“, казао је народни посланик Срето Перић.
Перић је додао да га радује, како је рекао, што одређени број јавних предузећа у Србији више не жели да измирење обавеза од корисника тражи преко приватних извршитеља и што питање дугова покушавају да реше договором, имајући притом разумевање за своје дужнике.
Прочитајте ОВДЕ кога је то Шешељ страшно напао.
Извор: Правда