"Оно што се дешава у Венецуели слично је догађајима у Сирији", рекао је Башар Асад Хорхеу Ареаци током његове посете Дамаску.
Они који се мешају у обе кризе траже хегемонију над Сиријом и суверенитетом Венецуеле, саопштио је председник Асад.
Осуђујући "флагрантно уплитање" САД-а у унутрашње послове Венецуеле, сиријски председник је рекао да су санкције постале пример притиска на "свакога ко се не придржава њихове политике".
Ареаца је посетио Дамаск током посете земљама у региону, укључујући Турску и Либан.
Раније ове године, опозициони лидер Хуан Гваидо се самопрогласио за "привременог председника", добишви безусловну подршку и признање од низа држава, укључујући САД и друге западне земље. Вашингтон је чак помислио на такозвану "хуманитарну интервенцију" како би уклонио нежељену владу Николаса Мадура са власти.
Сиријски конфликт је започео у антивладиним демонстрацијама инспирисаним немирима током Арапског пролећа 2011. године. Протести су избили у неколико већих градова, док су опозициони демонстранти захтевали да се Асад повуче. Неке од антивладиних група дошле су до оружја, а насиље је убрзано ескалирало, што је земљу довело до грађанског рата. Већина западних земаља недвосмислено је подржала антивладине фракције, наводећи да је председник Асад "изгубио" свој легитимитет. Милитантне групе преузеле су контролу над великим деловима Сирије током хаоса грађанског рата и успона "Исламске државе" и других терориста.
Велики део ових такозваних "умерених побуњеника", које је подржао и финансирао Запад, док су се борили против сиријске војске, показали су се као радикални исламистички милитанти. Чак су и САД морале признати да је програм обуке сиријских "опозиционих бораца" био неуспешан јер се показало да је тешко наћи довољно "умерених", а неки од оних који су прошли неславно обуку, предали су технику и оружје терористичким групама, укључујући и Ал-Каиду.
Снаге НАТО пакта спремне да ударе на Русију, бојно поље Црно море. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: vostok.rs