Сутра почиње петодневно пленарно заседање ФАТФ, које траје до 21. јуна, и управо до тада ће бити одлучено да ли Србија и даље представља ризик за међународни финансијски систем. Практично, наша земља ће, или бити скинута са "црне листе" или ће и даље на њој остати, а у друштву Етиопије, Гане, Сирије, Пакистана....
"На тој листи Србија се први пут нашла у фебруару прошле године. У међувремену су биле две ревизије, у јуну и у октобру. Наше власти су тврдиле да су испуњене све препоруке ФАТФ, али је Србија и даље остала на листи. Зато је ово тренутно врло важно питање у Влади, ако не и најважније" – каже извор и додаје да међу ресорним министрима и институцијма влада прилично оптимистично расположење и нада да ће Србија после годину и четири месеца бити скинута са "црне листе" ФАТФ са које су крајем јуна прошле године скинуте две земље Ирак и Вануату.
У последњем извештају из октобра 2018. о напретку у примени препорука за спречавање прања новца и тероризма у 11 високо ризичних земаља, наводи се да је Србија направила напредак али и да "нису отклоњени сви стратешки недостаци у спречавању прања новца и финансирања тероризма".
Тада је у извештају оцењено да би Србија требало да примењује механизме спречавања прања новца и борбе против финансирања тероризма у односу на адвокате и да пружи доказе да се примењују санкције у овим преступима. Србија би, према мишљењу ФАТФ, требало да докаже да надлежна тела имају правовремени приступ подацима власништва над фирмама, који морају да буду адекватне и тачне. Србија је у међувремену направила измене неколико закона и прописа, али то очигледно није било довољно.
Како је изгледао свечани дефиле поводом дана полиције, погледајте ОВДЕ.
Извор: Блиц