У свету постоји девет земаља које тренутно имају нуклеарно оружје, наводи Стокхолмски међународни институт за истраживање мира (СИПРИ) у свом недавно објављеном годишњем извештају о стању наоружања и међународне безбедности. Светска нуклеарна залиха се нешто смањила са 14.465 на почетку прошле године на око 13.865 нуклеарних глава ове године, процењује се у извештају, пошто су САД и Русија испуниле своја обећања према новом СТАРТ споразуму потписаном 2010. године.
Израел, који наставља са политиком непотврђивања нити негирања поседовања нуклеарног оружја, има између 80 и 90 нуклеарних глава у својим залихама, као и претходне године, наводи институт.
Извештај долази за време тензија између Ирана, с једне стране, и америчког и регионалног савезника Израела, с друге стране. Бењамин Нетанијаху, непотопиви премијер Израела, годинама води кампању у којој се оптужује Иран за постојане нуклеарних амбиција, без обзира на доказе или њихов недостатак.
Израелски лидер је 2012. године на седници Генералне скупштине УН-а помпезно представио дијаграм, који наводно приказује напредак Ирана у стицању нуклеарног оружја, са дословном црвеном линијом на њему. Са Доналдом Трампом у Овалној канцеларији, Израел је удвостручио позоришни приступ, представљајући свету, као велику причу о смелој израелској шпијунској операцији током које су успели украсти нуклеарне документе из тајног складишта у Техерану. Презентација је требала да докаже дволичност Техерана, иако су експерти истакли да је већина представљених докумената стара и већ позната посматрачима Ирана.
Тада је Иран узвратио, саопштивши да "ниједна уметност или представа никада неће прикрити да је Израел једини режим у нашем региону са тајним и необјављеним програмом нуклеарног наоружања".
Нетанијахуов најновији напад на Иран догодио се прошле седмице. Премијер је изјавио да је Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) известила да Иран "убрзава свој нуклеарни програм", сугершући да то показује да Техеран представља претњу.
ИАЕА је заиста потврдила да је Иран на путу да прекорачи границу залиха уранијума која је постављена нуклеарним споразумом, баш као што је Иран рекао да ће то учинити. Техеран је рекао да је тај корак одговор на повлачење САД-а из споразума пре више од годину дана, као и неуспеха ЕУ да заобиђе америчке санкције против компанија које се усуђују да послују у Ирану.
Прочитајте ОВДЕ шта пише Дојче Веле о могућем рату у Оманском заливу.
Извор: vostok. rs