Претходни месец био је најтоплији јун на глобалном нивоу од када се врше мерења, а метеоролошке агенције увелико најављују да ће овај јул бити најтоплији месец икада.
Очекује се да ће у наредним данима у Европи и Северној Америци жива у термометру достићи екстремне висине, али то није они што највише теба да нас брине. Стручњаци упозоравају да права опасност лежи у феномену топлотног индекса, односно у ономе што зовемо "субјективни осећај".
Dangerous heat and humidity is expected from the Plains to the East Coast over the next few days.
— National Weather Service (@NWS) July 18, 2019
Current heat watches, warnings and advisories can be seen here. See what's in effect for YOU at https://t.co/VyWINDk3xPpic.twitter.com/QWFHbXAtHx
Пуко проверавање температуре током топлотних таласа не показује целу слику, а за то је крив индекс топлоте - комбинација температуре и влажности ваздуха која мери како се људско тело заиста осећа.
То значи да, ако термометар очитава 35 степени Целзијуса, а релативна влажност је 65 одсто, топлотни индекс ће износити невероватних 50 степени.
Наша тела се хладе када зној испарава из нас и смањује телесну температуру. Када је напољу влажно брзина знојења се смањује, па реагујемо као да је много топлије него што јесте. Зној може бити иритантан, али је део система регулације телесне температуре и може да вам спаси живот.
Топлотни индекс комбинује температуру и влажност и то је број на који наше тело реагује. Метеоролози могу тврдити да је напољу 33 степена, али уз додатну влажност, ми ћемо се осећати и понашати као да је 47.
Прорачуни топлотног индекса обављају се у хладу, па изложеност сунцу може повећати индекс топлоте и за 15 степени. Ако људско тело достигне опасно високе температуре, може доћи то топлотног удара и смрти. Топлотни индекс био је кључни фактор у топлотном таласу у Чикагу 1995. године када је умрло 700 становника.
Стручњаци процењују да је "нормалан" проценат влажност ваздуха између 35 и 65 одсто, а све преко ове вредности може да има озбиљне последице по наше здравље.
Прогнозе за Србију показују да ће наредних дана температуре бити изузетно високе, али да влажност ваздуха, иако ће бити висока, неће прелазити границе нормале. Међутим, остатак света неће бити те среће.
Максималне температуре у Северној Америци и на западу и југу Европе ће се кретати између 36 и 43 степена, али ће уз повишену влажност ваздуха топлотни индекс бити опасно висок.
Како да се заштитимо?
Висока влажност ваздуха може имати лоше последице на наше здравље. Када тело није у стању да избацује зној и хлади се (најчешће када је влага изнад 70 одсто), оно губи течност, соли и електролите, а долази и до прегревања.
Може да створи осећај летаргије или мањка енергије, али и хипертермију - прегревање услед немогућности тела да избацује вишак топлоте.
Хипертермија може да изазове дехидрацију, умор, грчеве, несвестицу, али и топлотни удар.
Најбоље што можемо да урадимо да се заштитимо је да што више боравимо у затвореним просторима близу климе, пијемо доста воде и носимо одећу од материјала који добро упијају влагу.
Прочитајте ОВДЕ каква то велика опасност прети и коме.
Извор: Блиц