Посебна пажња новинара се фокусирала на чињеницу, да Европа касни за Русијом када је у питању освајање технологије ловца пете генерације. Када Су-57 дефинитивно ступи у наоружање руске војске, европски аналог ове летелице ће бити још у стању пројектног развоја. Струка сматра, да су произвођачи из ЕУ заостали у односу на САД и Русију (па и Кину примедба преводиоца) када је у питању ова област.
Западни медији прогнозирају да ће Русија произвести велики потрес на међунардном тржишту наоружања и војне опреме, уколико се у перспективи одлучи да крене са експортом нових авиона пете генерације Су-57. Публикацују која поткрепљује ове тврдње је објавио немачки новински лист Stern- преноси интернет портал РТ.
Причу је покренула изјава руског министра науке Дениса Мантурова на великом сајму наоружања у војне опреме „Армија-2019“. Тада је руски министар рекао да је Министарство одбране РФ потписало уговор са холдингом „Объединённой авиастроительной корпорацией“ (ОАК) око набавке 76 авиона овог типа.Пре њега. исту цифру ових авиона са којим ће се опремити руске ВКС, споменуо је и руски председник Владимир Путин, приликом састанка са главним људима руске војне индустрије. Он је том приликом јасно нагласио да је од посебног интереса преоружавање три руска ваздухопловна пука авионима нове генерације Су-57. Цела ова операција треба да се заврши најкасније до 2028.године.
Ослањајући се на податке из руских медија, који пишу да ће цена једног ловца пете генерације износити 31 милион евра (око 34 милиона америчких долара), немачки новинари су дошли до закључка да ће овај авион направити хаос на међународном тржишту наоружања и војне опреме, јер његов први конкурент (амерички ловац пете генерације F-35 кошта 85 милиона америчких долара, или чак 2,5х више.
При томе, како одговарају новинари листа Stern, сличан пројекат француско-немачког невидљивог авиона ће тек за десетак година бити у оптино-конструктоској фази развоја. У том моменту ће нпр. немачко ратно ваздухопловство у свом наоуружању и даље имати авионе Eurofighter Typhoon који припадају генерацији 4, и који ће тада бити прилично застарели у односу на ваздухопловства водећих земаља света.
„На овај начин, ће се у неким не дај Боже ситуацијама, нашим ловцима Eurofighter Typhoon супротставити руски авиони Су-57, који ће их значајно премашивати у техничким карактеристикама“- забринуто констатују немачки новинари.
Немачки новински лист Stern има тираж од 740 025 примерака, и да се његова читалачка публика састоји од 7 милиона људи. Према мишљењу војних експерата, на страницама овог медија се често нађу веома популарни и прилично поуздани текстови из сфере наоружања и укупне војно-политичке ситуације.
„Међу западним војним експертима се овако размишљање све чешће може чути, јер је Русија у стању да производе најсавременије наоружање, које по јединачној цени нема конкуренцију на светском тржишту“- рекао је у интервјуу за RT шеф катедре за политологију и социологију Руског економског универзитета Андреј Кошкин.
Атрактивно тржиште
О пројекту ловца пете генерације се у бившем СССР/Русији говори још од краја 80-их година прошлог века. У том моменту совјетско ратно ваздухопловство је размишљало о наследнику основних ловачких авиона МиГ-29 и Су-27. Међутим, распад СССР-а и каснија катастрофална социо-економска криза су довели до тога да се ови планови одгоде на неодређено време.
Поновна разматрања конструисања ловца пете генерације су започела почетком прве деценије 21.века. Пројекат развоја ловца пете генерације је стартовао 2001.године под окриљем ГУП „Сухој“. Овај пројекат је носио име „перспективный авиационный комплекс фронтовой авиации“ (ПАК ФА). Нешто касније је овај пројекат преименован у Т-50, а затим у Су-57. За две године је направљена и његова макета. Први његов лет је реализован 2010.године.
Први серијски борбени авион Су-57 ће званично ући у наоружање руских Ваздушно-космичких снага 2019.године, а други 2020.године.
Основна намена овог авиона је борба против читавог спектра различитих циљева у ваздуху, копну и на води. Он ће имати изузетно малу радарску рефлективност-видљивост захваљујући примени стелт-технологије.
У првом моменту је предвиђено да се руске ВКС до 2027.године опреме са највише 16 авиона Су-57. Међутим, како је на скупу посвећеном даљем развоју борбене авијације објаснио први човек Русије В.В.Путин, укупна цена појединачног авиона се у међувремену значајно умањила, што је омогућило готово петоструко увећање иницијалне набавке.
Тада је председник РФ најавио да је Министарство одбране спремно да са произвођачима потпише уговор за набавку 76 авиона овог типа, који је и закључен на недавно завршеном сајму наоружања и војне технике „Армија-2019“.Начелник Главне управе за наоружање руске армије генерал-потпуковник Анатолиј Гуљајев, је у интервјуу руском медијском порталу „Красная звезда“ рекао, да ће руски авиони Су-57 по својим параметрима надмашити иностране аналоге.Поред тога, огласио се и заменик министра одбране Алексеј Криворучко који је за руске медије рекао, да се специјално за ове авионе ради противбродска ракета нове генерације.
Иако већ постоји одређен број земаља које желе да набаве новог руског ловца, Моска не жури са његовом продајом. Руски вице-премијер др Јуриј Борисов је прошлог месеца рекао, да се овај авион планира за извоз али тек након што уђе у оперативно наоружање руске армије. „Продаја Су-35 иде сасвим добро, тако да нема потребе да у овом часу преоптерећујемо своје тржиште. Уколико буде неопходно ми ћемо увек моћи да у продају убацимо свој нови адут“ – преноси његове речи интернет портал „Интерфакс“.
Недавно је британски интернет портал Jane’s објавио текст у коме се позива на извор из руске корпорације „Ростех“, а у којем је директор одсека за међународну војну сарадњу и регионалну политику Виктор Кладов рекао да ће извозна верзија авиона Су-57 бити представљена на ваздухопловном сајму у Дубаију који се одржава новембра ове године. „Ми верујемо да ће земље Блиског Истока привући појава експортне верзије овог авиона“- рекао је Кладов. Поред земаља из ове регије потенцијални купци најсавременије руске ваздухопловне борбене технике су Индија, Кина и Турска.
Виктор Кладов је почетком ове године рекао да је Њу Делхи показао озбиљан интерес ка руском авиону пете генерације. Према речима представника „Ростеха“ индијским партнерима може бити предложена варијанта наставка куповине руских борбених апарата 4+ и 4++ генерације, или заједничког учешћа у развоју ловца пете генерације. Напомињемо, да су јођ 2007.године Русија и Индија потписале споразум о још једном крупном пројекту развоја и производње вишенаменских ловца пете генерације FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft), који у основи представља авион направљен на бази руског Су-57.
У последње време и Турска показује појачан интерес за набавком авиона Су-57. Како је недавно изјавио турски министар спољних послова Мевлуд Чавушоглу, уколико Вашингтон прекине уговор са Анкаром око испоруке америчких ловаца F-35, његова земља ће наћи алтернативу за овај авион. Последњим потезима врха америчке администрације, Турска је принуђена да се за даљи развој ратног ваздухопловства обрати Русији- закључак је војних експерата.
„Политички притисак“
Према мишљењу струке, забринутост немачке стране да ће остати без сопственог авиона пете генерације је сасвим логична и оправдана. Информације о почетку пројекта стварања перспективног борбеног авиона, појавиле су се у Берлину тек 2017.године. Наиме, у јулу месецу исте гогине су председници најмоћнијих држава ЕУ (Немачка и Француска) потписали споразум о заједничком развоју авиона нове генерације.
Данас се у Француској производе вишенаменски борбени авиони четврте генерације Dassault Rafale. Како је већ речено, немачко ратно ваздухопловство у свом саставу поседује авионе Eurofighter Typhoon, које је произвео конзорцијум Eurofighter GmbH. Поред СР Немачке, и овом програму учествују Шпанија, Велики Вританија и Италија.
Појавиле су се информације, да својим пројектом Немачка и Француска покушавају да прескоче ловце пете генерације и уђу директно у разраду ловца наредне шесте генерације, међутим у овом часу ниједна држава не поседује авионе такве класе, а и сама његова концепција и способности још нису довољно дефинисани.
Упркос томе, немачко-француски ваздухопловни инжењери су свом најновијем пројекту дали амбициозно име Future Combat Air System, FCAS (Борбени ваздухопловни систем будућности). Овај комплекс ће по замисли аутора пројекат будет замыкать на себе целокупну мрежу беспилотних летелица и крстарећих ракета, једновремено комуницирајући са копненим и поморским борбеним снагама. Међутим, бројни експерти говоре да је овакву летелицу могуће очекивати тек за 20-25 година (најоптимистичније перспективе су везане за 2040.годину)
Према речима руског експерта Андреја Кошкина, кашњење у реализацији пројекта европског ловца пете генерације се не крије у техничкој неспособности најпрестижнијих ваздухопловних компанија са простора ЕУ да направе овај авион, већ у организационим проблемима. Европљани раде у кооперацији, али још увек не деле исту одговорност. Са друге стране Вашингтон им ствара додатне проблеме, јер у сусрету са земљама ЕУ промовише агресивну политику, у настојању да армије ових земаља набављају искључиво америчку војну технику, на уштрб развоја сопствених високософицираних борбених система. Са својим колегом се слаже и војни експерт Алексеј Леонков, сматрајући да је искључиви кривац за непостојање европског ловца пете генерације политика САД и притисак за набавком њиховог авиона F-35.
У овом часу највећи конкурент руског авиона пете генерације Су-57 је амерички ловац F-35, кога је произвела компанија Lockheed Martin у кооперацији са иностраним партнерима САД.
Огромни трошкови везани за производњу ловца F-35 су у једном моменту забезекнули и Доналда Трампа, који је у предизворној кампањи рекао да се развој новог ловца пете генерације претворио у црну рупу по амерички буџет. Као резултат тога, амерички војно-индустријски комплекс је морао да ретерира према новим властима, и делимично умањи коначну цену по једном авиону. Ако је на пример у почетку своје производње један F-35 коштао око 100 милиона америчких долара по једном комаду, данас тај исти авион кошта 85 милиона долара. Ово је новинарима изјавила госпођа Мерилин Хјунсон која обавља функцију генералног директора компаније Lockheed Martin. У јуну текуће године амерички медији су објавили податак да је цена по једном комаду додатно снижена, и да се један авион F-35A може купити за 81 милион америчких долара.
Међутим, све ове цифре нису ни близу цене колико ће коштати један Су-57 када се нађе на међународном тржишту наоружања и војне технике. „Руска војна техника је далеко јефтинија од америчке, док истворемено по својим техничко-тактичким способностима надмашује своје иностране аналоге. Типичан пример је руски противваздхопловни ракетни систем С-400 „Тријумф“. Један комплет овог система кошта око 500 милиона америчких долара, док је рецимо слична конфигурација знатно слабијег система Patriot, готово четвороструко скупља“- говори Андреј Кошкин.
Вашингтон покушава да нерешиви раскорак у цени компензује читавим сетом политичких притисака на потенцијалне, али и сталне купце свог наоружања. САД су себи дале право да против држава које се не повинују њиховим изричитим захтевима уведу и економске санкције. Наиме, свако ко и помисли да набави војну технику из Русије, већ сутра се може наћи на списку земаља којима су САД увеле санкције. Ова могућност је установљена доношењем контроверзног закона (CAATSA) из 2017.године по којем САД имају право да предузму адекватне мере против држава које су њени непријатељи, тачније које се не понашају у складу са интересима Сједињених Држава.
„Помоћу закона CAATSA Вашингтон може да казни све оне државе које буду закључивале одбрамбене уговоре са Москвом. Дакле, ловачки авион Су-57 ће куповати само оне земље које буду имале снаге да се одупру америчким санкцијама“- наглашавају руски експерти.
Међутим, без обзира на ове казнене мере које ће свакако да предузму САД, руски експерти предвиђају велики извозни успех авиона Су-57 на светском тржишту. Ради се о летелици која поседује све елементе квалитетног ловца пете генерације, а коју посебно краси далеко прихватљивија цена у односу на своју реалну конкуренцију.
Прочитајте ОВДЕ какву је то убојиту пошиљку добила Војска Србије из Русије.
Извор: bog-rata. com