Дан пре појављивања на састанку са повезом на оку, један човек којег је послао Стаљин пуцао је на Тита из пиштоља из непосредне близине. Тито је успео да се на време сагне, тако да га је метак само окрзнуо по рамену, али се други одбио од зида бацајући опиљке около. Један од њих је погодио је Тита у око.
Подсетимо, Стаљин покушао да убије Тита чак 22 пута, оно што му је Броз поручио ућуткало га је заувек. Најпознатији је, наводно, покушај тровања од стране руских лекара који су били послати у СФРЈ, али су атентатори осујећени у намери и враћени су Стаљину, али у мртвачком ковчегу.
Могућу потврду овог атентата пронашао је историчар Љубодраг Димић састављајући “Зборник докумената југословенско совјетских односа 1945.56″, објављен који садржи 200 досад необјављених докумената из руских архива.
Једна од најмистериознијих ствари везаних за однос совјетског лидера Јосифа Висарионовича Џугашвила Стаљина и Јосипа Броза Тита односи се на наводне покушаје убиства југословенског лидера од стране СССРа, а легенде кажу да су изведена чак 22 неуспела атентата.
Тај лист подсећа да су многе приче о могућим атентатима на Јосипа Броза Тита остале непотврђене, али, према новооткривеном транскрипту разговора Стаљина и Титовог човека број два Едварда Кардеља, Димић каже да је веома могуће да је пронашао потврду о “медицинском атентату” на Тита.
Сумње у то први је изнео један од људи из Титовог осигурања и његов саборац, генерал Милан Жежељ, а у својој књизи “Брозови страхови” описао је Миладин Адамовић. Наиме, према Жежељевим тврдњама, 1947, када односи Тита и Стаљина више нису били тако сјајни, југословнски маршал се разболео од напада слепог црева, након чега је установљено да мора на операцију. Иако је тада цела једна соба у Титовој резиденцији преуређена у операциону салу, са свим лекарима и другим медицинским особљем, изненада су се појавили руски специјалисти, с поруком да их је лично Стаљин послао да помогну Титу.
Тито их је потом примио, како тврди Жежељ, наводно због тога да се руски вођа не наљути и да се не би додатно заоштрили односи са Кремљом. Остало је забележено и да су операцију заиста извршили Руси, али да Титу после тога није било добро, односно да му се рана загнојила, па се претпоставило да су медицински инструменти којима је оперисан били “затровани”.
Да се ради о покушају атентата закључили су Титови сарадници који су приметили и да се руски хирурзи понашају веома неуобичајено. Према Жежељу, руски лекари су се понашали изгубљено, много су пили и пушили и били веома нервозни, бауљајући припити по резиденцији.
Жежељ их је због тога закључао у собу и позвао Титове лекаре, који су потом успешно обавили нову операцију. Када је та “завера” Стаљина откривена, руски лекари су враћени Стаљину, али у ковчегу.
President Tito attending a regular Party meeting one day after he was almost assassinated by one of Stalin's men. The man fired from up close, one round grazed Tito's shoulder and the other hit the wall next to his head as he ducked down, throwing shrapnel into his eye. 1949. pic.twitter.com/NSMcDQjc6N
— Josip Broz Tito (@Broz1892) August 21, 2019
После неуспелих атентата Тито је Стаљину послао следећу поруку: Друже Стаљин, престани слати своје агенте у Југославију с налогом да ме убију. Ухватили смо већ седморицу твојих људи који су намеравали да то учине. Ако се то не обустави, ја ћу бити принуђен да пошаљем човека у Москву и, ако то учиним, неће бити потребно да шаљем другог."
ЦИА заташкала масакр у “Ниш експресу”, више о томе сазнајте ОВДЕ.
Извор: Курир