Такође је навео и да ће у нашој земљи све бити завршено и спремно најкасније до 1. октобра.
На питање на ТВ Прва зашто касне радови на Турском току у Бугарској и да ли та земља одуговлачи јер то траже Американци, Бајатовић истиче да Бугарска јесте под притиском, али и да Бугари имају додатну амбицију пошто хоће да буду хаб за снабдевање, односно да добијају гас и из Руминије и Грчке.
"Хоће Бугари да буду у мало бољој позицији као трговци", казао је Бајатовић и додао да су Бугари издали дозволе за градњу и да су започети неки мањи радови.
Подсећа да је Јужни ток пропао управо због позиције Бугарске. "Ми смо раније тврдили да ће бити нове верзије Јужног тока и ево видимо Турски ток, као и да ће економски интереси надвладати политичке. Тако ће се десити и сада".
Како каже, разговара се о томе да се Србија можда укључи у изградњу у Бугарској са делом механизације и заваривача, да би се што пре урадио први део у гасовода у Бугарској од 308 километара, а како би могла да се прикључи Србија на бугарски систем, што је неопходно за добијање гаса из Турског тока.
Бајатовић истиче да је у Србији положено свих 403 километара цеви у земљу и да је остало да се ураде још потребне блок станице и четири мерне станице, као и три "излаза", код Ћуприје, Београда и Госпођинаца.
"Радови апсолутно теку по роковима. Тачно је да смо мало успорили јер није добро варити на минус пет, а нема ни разлога пошто имамо довољно времена, јер до 1. октобра треба да све да завршимо и то ћемо и урадити. Све је у роковима што се тиче Србије", каже он.
Према његовим речима, Мађари већ букирају капацитете, Бугари су већ продали 100 одсто капацитета, као и Србија, која је продала 100 одсто капацитета и то све за 20 година. Почеле су то да прате банке и то ће, додаје, бити класично пројектно финансирање.
"Све је пријављено Агенцији за енергетику, која је донела одговарајућа акта. Очекујемо да ће се већ крајем марта ући у сертификацију и рачунамо да ће тај први део бити завршен до маја, а компресорска станица најкасније до 1. октобра", навео је директор Србијагаса.
Додаје да Бугарска сада мало преговара око цене гаса, али да ће и Србија преговарати када дође време и да је нормално да се сви боре за што бољу цену.
Бајатовић каже да ће у Србију улазити око 12,5 или 13,88 милијарди кубика гаса. Такође, истиче да ће се ослободити Хоргош и да ће Србија моћи због тога да користи и гасовод Северни ток 2.
Мишљења је да санкције САД због Северног тока 2 нису усмерене ка Русији већ ка Немачкој како не би била енергетски предоминантна енергетска сила.
Додаје да није било дешавања са Украјином да би Србија могла да се снагдева и из Чешке, Словачке и са Северног тока 1 и из других праваца, с обзиром да нам је у индустрији порасла потрошња гаса за 30 одсто.
Прочитајте ОВДЕ зашто је Макрон побеснео у Јерусалиму.
Извор: Танјуг