Амерички државни секретар Мајк Помпео осудио је данашњи избор Кине, Русије и Кубе, као и прошлогодишњи Венецуеле. Он је рекао да су ово земље са „гнусном историјом људских права“ и да ова одлука додатно оправдава повлачење САД из овог тела, коју је Вашингтон најавио 2018. године.
„Пре доношења ове одлуке, као и након нашег повлачења, Сједињене Државе позвале су државе чланице УН да одмах предузму кораке за реформу Савета <…>. Нажалост, ови позиви су игнорисани, а данас је HRC поново изабрала земље које су гнусни прекршиоци људских права, међу којима су Кина, Русија и Куба, као и Венецуела која је изабрана 2019. године. Овај избор додатно потврђује [исправност] америчке одлуке да иступи из овог тела и искористи друге платформе и могућности за заштиту и промоцију људских права.“, наводи се у изјави Помпеа, коју је објавила прес-служба Стејт департмента.
„Сједињене Државе су дубоко разочаране избором Кине, Русије и Кубе у УН ХРЦ. Избор неких од најгорих прекршилаца људских права на ова места претвара мисију Савета у фарсу“, написао је шеф прес-службе Стејт департмента Морган Ортегус на Тwитеру.
Као што је раније најављено у уторак на пленарном састанку 75. заседања Генералне скупштине УН, Русија је изабрана за члана Савета УН за људска права на трогодишњи период који почиње 1. јануара 2021. године. Поред ње, у HRC је изабрано још 14 земаља: Боливија, Кина, Обала Слоноваче, Габон, Куба, Француска, Малави, Мексико, Непал, Пакистан, Сенегал, Украјина, Узбекистан, Велика Британија.
Израелски амбасадор при УН је позвао све демократске земље у Савету да одмах иступе из овог „срамотног и антисемитског тела“.
Активисти су се успротивили кандидатури Кине, Русије и Кубе за чланство у Савету за људска права УН, због њиховог готово занемарљивог доприноса у области заштите људских права.
Сличан став изнели су и у погледу кандидатуре Саудијске Арабије, коју су оптужили за континуиран напад на активисте за заштиту људских права и права жена и дисиденте. „Хјуман рајтс воч“ је поздравио одлуку да Саудијска Арабија не буде примљена у Савет за људска права УН.
Прошле недеље коалиција организација за заштиту људских права из Европе, САД и Канаде позвала је чланице Генералне скупштине УН да се успротиве избору Кине, Русије, Саудијске Арабије, Кубе, Пакистана и Узбекистана, због тога што их историја њиховог односа према заштити људских права чини неквалификованим за тако нешто.
Као што је раније најављено у уторак је на пленарном састанку 75. заседања Генералне скупштине УН, Русија изабрана за члана Савета УН за људска права на трогодишњи период који почиње 1. јануара 2021. године. Поред ње, у ХРЦ је изабрано још 14 земаља: Боливија, Кина, Обала Слоноваче, Габон, Куба, Француска, Малави, Мексико, Непал, Пакистан, Сенегал, Украјина, Узбекистан, Велика Британија.
О новом нападу на Иран прочитајте ОВДЕ.
Извор: Балканрус