Пише: Миодраг Миликић
Поново је експлодирао сукоб између Јерменије и Азербејџана, броје се погинули на обе стране, наоружање руске производње се користи на обе стране фронта, јер су обе земље купиле исто од Русије, а у све то се укључује веома битан фактор – Турска са својим тешким наоружањем купљеним од САД.
Уласком Турске у рат у Нагорно-Карабаху почиње судар две највеће наменске индустрије на свету, руске и америчке, с тим да Русија и САД саме не учествују у том сукобу, тј. не учествују директно.
У досадашњим ратним дејствима од 1945. године до данашњег дана није забележен директан сукоб тешког наоружања из САД и Русије/СССР. Углавном је коришћено пешадијско наоружање, као нпр. у Вијетнаму, Авганистану, Ираку или Сирији. Овај пут се директно сукобљавају руски и амерички ПВО и ракетни системи, борбени авиони, артиљеријска оруђа, дронови, итд. На питање чије је оружје боље и ефикасније до сада смо имали само теоретисања и нагађања. Сада имамо прилику да упоредимо ефикасност америчког и Руског наоружања у директном сукобу.
Први пример директног сукоба две наменске индустрије је обарање јерменског ловца Су-25 (руске производње) од стране турског ловца F-16 (америчке производње). Званични Анкара и Баку су демантовали ову вест, док у јерменским и руским медијима тврде да је јерменски авион стварно оборен.
Што се тиче ПВО система, С-300 јерменских оружаних снага се добро показао у одбрани од азербејџанског ракетног напада на јерменску територију.
У случају да Анкара пошаље своје трупе како би заштитили своје азербејџанске савезнике, у рат ће ући америчко наоружање, које ће ударити на производе руске наменске индустрије. У том случају ћемо имати премијеру директног сукоба достигнућа два најмоћнија произвођача оружја на свету.
О тестирању дронова у Карабаху прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда