Више од три месеца чекало се да председник Вучић саопшти српској јавности да ће мандатар за састав Владе бити стара-нова премијерка Ана Брнабић. Како Србија и данас нема председника Парламента и цео састав, поставља се питање ко ће да изгласа Владу, али и зашто је у Србији у политичком смислу све оволико компликовано?
Црна Гора, у којој су избори били два месеца после избора у Србији, само након 20-ак дана изабрала је председника Скупштине, па убрзо и мандатара. Међутим, изгледа да у Србији ништа не може да се уради без политичке помпе, драме, тензије.
"На делу је приватизација државе од стране једног човека"
Нико не зна засто се компликује. Да постоји минимум одговорности, парламент би био формиран два дана након проглашења резултата избора, председник би био изабран истог дана или пар дана касније, а Влада би била формирана већ током јула. Посебно, јер су због ванредног стања и пандемије избори померени ван уставних оквира. Али пошто Србија није демократија, пошто смо имали изборе који то нису, тако је сада можда и логично што немамо председника Скупштине, јер је ваљда довољно што је ауторитарни лидер рекао ко ће да буде на тој функцији. Приватизација државе од стране једног човека на делу. Зато се све ово дешава - рекао је Стојановић.
Директор Међународног центра за студије управе у Београду и професор политичких наука на Wебстер Универзитету, политиколог Младен Мрдаљ за Директно.рс каже да с обзиром на то да су 3. августа потврђени мандати, а рок за избор Владе 90 дана, Вучић још месец дана "може да нас држи у неизвесности". Како каже, за разлику од Црне Горе, у Србији је опозиција слаба, што драстично мења цене на "политичкој пијаци".
Апсолутна доминација СНС значи да остале партије не могу уцењивати СНС окретањем ка опозицији која је остала ван Скупштине. У тим околностима, све зависи од борбе фракција унутар СНС. Избор Ане Брнабић за новог мандатара ми говори да Вучић тиме држи фракције у балансу. Ана Брнабић нема своју фракцију, већ је Вучићев службеник за попуњавање места премијера како се сукоб фракција око тог места не би распламсао. Ово одуговлачење има за последицу, намерно или не, даље урушавање система око Вучића као средишта политичке моћи. Две ствари се намећу аналитичарима као кључна питања: однос фракција унутар СНС и утицај спољне политике (пре свега Русије) на учешће партија у власти (пре свега СПС). Политички систем се свео на Вучића и једино што је преостало је референдум као форма директне демократије којом ће се оспоравати аутократија и њено нормализовање и тако одржавати дух отпора до следећих избора - рекао је Мрдаљ.
Да ли можемо очекивати затварања градова у новембру и пооштравање мера прочитајте ОВДЕ.
Извор: Директно