Објашњавајући медијима да је одлучан у намјери да испоштује вољу бирача, како следи период кохабитације током којег је апсолутно отворен за сарадњу са новим властима, те да се на претходним изборима нисмо „борили за државу“ – изазвао је оправдану сумњу да је у Немачкој „замењен“ другим Милом.
Представници победничких коалиција да прокоментарисали су за ИН4С могуће разлоге напрасних излива „демократичности“ председника Ђукановића.
УРА: Потез несвојствен Ђукановићу
Данашњу одлуку Ђукановића да да мандат господину Здравку Кривокапићу видимо као неминовност пред којом било какав вид опструкције не би имао никаквог смисла.
Истина је да је то нешто несвојствено политичкој личности каква је Ђукановић чији је имиџ пре свега аутократски и далеко од демократског али у оваквој прерасподели дешавања ово је једини логичан исход уколико Ђукановић не жели да у потпуности дерогира свој политички и лични положај како у домаћој тако и у иностраној јавности.
Надамо се да опструкција неће бити ни у наредном периоду и да је демократизација друштва и европеизација државе неминован процес пред којим ће сви бити свјесни и одговорни као личности.
Вукићевић: Запад престао да толерише корупцију и криминал одлазећег режима
Бошко Вукићевић, политички аналитичар и члан Саветничког тима проф. др Здравка Кривокапића, истакао је да упркос очекивањима многих аналитичара, предсједник Ђукановић није кренуо трновитим путем системске опструкције изборне воље грађана, тј. одуговлачења избора проф. Кривокапића за премијера Црне Горе.
„Мишљења сам да такав његов избор није резултат одговорног држања према друштвеним приоритетима уочи велике економске кризе која очекује наше грађане, већ је пре свега последица значајног притиска неких међународних фактора. И то оних који су до скора били покровитељи и спонзори политика црногорског диктатора, али који су му од скора, након његовог пораза на изборима које је сам намештао и поткрадао, ставили до знања да су такве политике превазиђене и потрошене.
Потрошеност таквих политика је прије свега у њиховој крајњој корумпираности и криминогеној компоненти, коју западни центри моћи више нису били спремни да толеришу. Дакле, након његовог историјског пораза на изборима, бивши Ђукановићеви спонзори му нису дали „зелено светло“ за спровођење насилног сценарија. Отуд потиче и његова актуелна „кооперативност“ и „коректно држање“ наспрам тренутне друштвено-политичке ситуације.
У сваком случају, процес демократизације Црне Горе не може кренути правим током без одласка с власти Мила Ђукановића. Он није само симбол, већ и основни креатор бесомучног пљачкања и пустошења државе и грађана, тј. већине онога лошег кроз шта је пролазила наша земља у претходне три деценије. Стога, такав његов одлазак, као и његово процесуирање за разна кршења закона и Устава, морају бити приоритети у наредном периоду ослобађања Црне Горе.“, закључује Вукићевић.
На који начин може доћи до сукоба на Космету, сазнајте ОВДЕ.
Извор: ИН4С