Као резултат тога, ризик од заразе коронавирусом лекара и медицинских сестара биће знатно смањен.
Робот ће бити обучен да обавља дужности лекара, укључујући и узимање материјала за анализе. У овом случају, роботом се може управљати са дистанце.
Како преносе новине „Известија“, за израду прототипа робота биће потребно годину и по дана, а израда робота у серијској производњи коштаће 8 милиона рубаља.
„Захваљујући роботима, медицински радници ће имати могућност да ређе улазе у собе и одељења, што ће значајно смањити ризик од заражавања особља“, рекао је Игор Гапонов, шеф лабораторије за мехатронику, управљање и израду прототипова у Центру.
Објаснио је да ће робот моћи самостално да узима крв или брис из грла на анализу, ослушкује плућа, уради ултразвучни преглед, донесе послужавнике са храном и чак да пита пацијента како се осећа.
Раније је објављено да Национална технолошка иницијатива (НТИ) развија систем техничког вида „Маска“, који ће идентификовати прекршаје у вези са недостатком личне заштитне опреме у државним институцијама. Према стручњацима, ово може смањити шансу заражавања до 95%.
Каква је ситуација у вези са пандемијом у Србији, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Балканрус