У више држава Трампов тим тражио је или поновно гласање и било какав правни начин да оспори резултате гласања.
Трамп је јуче на Твитеру за превару оптужио систем за бројање гласова "Доминион".
Он тврди да му је 2,7 милиона гласова избрисано, а како је додао, само у Пенсилванији пребачена је 221.000 његових гласова демократском кандидату Џоу Бајдену. Написао је и да је 941.000 његових гласова избрисана, пишу амерички медији, а преноси Б92.
Према његовим тврдњама, у државама у којима се користи ''Доминиони систем, 435.000 његових гласова приписано је Бајдену.
На друштвеним мрежама онда је почело да се пише да је за Бајденову победу у Мичигену крива машина која је бројала гласове; машина је дело компаније "Доминион Вотинг Сyстемс" у којој раде Срби, а компанија има и представништво у Србији.
Десетине хиљада корисника друштвених мрежа - а махом су то они наклоњени Трампу и склони генерално ширењу непроверених информација - сада деле објаве о томе да у овој компанији учешће имају истакнуте личности Демократске странке попут Клинтонових и лидерке демократске већине у доњем дому америчког Конгреса САД Ненси Пелоси, што није истина, као и да је реч о великој превари у којој су учествовали српски инжењери.
Трамп је сам заслужан за распаљивање ватре међу десничарима и ширење теорије да је све масло Хилари и Била Клинтона који су умешали прсте у Доминион, а није се либио ни да експлицитно каже да му је Доминион “избрисао” или “окренуо” стотине хиљада гласова који би иначе отишли њему, преноси Б92.
Чак и грешка које се јесте догодила у Мичигену када је округ Антрим према првим прогнозама најавио тријумфалну победу Џоа Бајдена била је људска и није имала везе са машинама.
Њујорк тајмс и АП пишу да Доминион машине ни на који начин нису опструирале изборе, али и да су коришћене у само два од пет округа у Џорџији и Мичигену где су забележени проблеми у пребројавању гласова; Доминион софтвер није имао везе ни са једном од неправилности.
Компанија Доминион је, према наводима Њујорк тајмса, из Канаде, али су српски медији још 2017. године, после председничких избора у САД 2016, писали да тим програмера из Србије запослених у компанији “Доминион вотинг” осмишљава софтвере који се користе за електронско гласање, углавном у Америци, Азији и Канади.
Трампове присталице ово желе да искористе за оспоравање Трампових резултата.
И српски медији пренели су изјаву Емералд Робинсон, новинарке Њузмакса и извештача из Беле куће, која је рекла да је гласачке машине које Трамп оптужује да су му избрисале милионе гласова направила канадска компанија од делова из Кине и софтвера направљеног у Србији.
Побијени граничари, наоружана група кренула на Азербејџан! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг