- Ми смо против лажног и непоштеног тумачења значаја диверзификације и од САД и Европе. Што се диверзификације тржишта тиче, спремни за њу, јер је то подстицај развоја - навео је Боцан-Харченко.
Он истиче да су руске фирме, као и Влада Русије, за диверзификацију енергената, али да Русију и руске компаније, било да је реч о "Гаспрому" или "Гаспромњефту" забрињава начин како се представља диверзификација на Западу.
Напомињући да је Русија "веома сличну ситуацију имала и са ЕУ", руски амбасадор је подсетио на период санкција и напетости, оцењујући да је постојао "непоштен однос према Русији и руском гасу".
- Дошло је до политизације енергетике, с циљем да Русија буде отерана и са европског и са других тржишта - рекао је Боцан-Харченко за портал "Енергија Балкана".
Коментаришући спајање цеви "Балканског тока" из Бугарске са српском деоницом "Турског тока" у Србији, Боцан-Харченко каже да "све иде према плану", пренео је "Спутњик".
- Гасовод ће веома брзо бити завршен и биће стабилна испорука гаса у Србију, и старом и овом новом инфраструктуром - додао је Боцан-Харченко.
Према његовим речима, стратешко партнерство Русије и Србије има безброј страна и смерница, али је енергетика водећа грана сарадње две државе.
Он је рекао да је данашње отпочињање рада постројења "Дубока прерада" у Рафинерији нафте Панчево веома значајно за развој Нафтне индустрије Србије (НИС) и енергетике Србије, јер пружа већу енергетску стабилност и безбједност земљи, али и региону.
- Развој НИС-а показује диверзификацију енергетике и енергетских производа, укључујући и бригу о екологији - рекао је руски амбасадор.
Он је додао да је сагласан са речима председника Србије о Рафинерији нафте у Панчеву да "оно што је било потпуно уништено у току НАТО агресије сада је доведено на такав ниво да је најбоље у региону".
Да ли је Русија издала Јерменију, сазнајте ОВДЕ.
Извор: СРНА