Он је током виртуелног састанка са сиријским председником Башаром ел Асадом нагласио да је Русија наставила са напорима промовисања дугорочног решења у Сирији, као и враћања суверенитета, независности, јединства и територијалног интегритета те земље.
- С тим у вези, не могу да не поменем ефикасан рад у оквиру астанског формата укључујући наше партнере из Ирана и Турске. Много смо постигли заједничким трудом - жариште међународног тероризма у Сирији је, заправо, елиминисано - истакао је Путин.
Према речима руског председника, ниво насиља у Сирији знатно је смањен, људи се враћају цивилном животу, а у току је и инклузивни политички процес који спонзоришу УН, јавио је ТАСС.
Путин је подсетио да се више од 6,5 милиона сиријских избеглица налази изван Сирије, а да би већина њих могла да учествује у обнови те земље.
Руски лидер рекао је и то да је обнова Сирије након рата важна у овом тренутку, што се посебно односи на повратак сиријских избеглица и локално расељених лица.
- Нажалост, више од 6,5 милиона избеглица и даље је ван Сирије. Већина њих су здрави људи који би могли и требали да се укључе у обнову своје земље - напоменуо је Путин.
Путин је додао да је враћање избеглица у интересу земаља које су их прихватиле, посебно суседних држава.
Руски председник рекао је да земље које су сусједи Сирије сносе велике трошкове како би обезбиједили привремени смјештај и основне потрепштине Сиријцима.
Путин је нагласио да млади који су избеглице из Сирије често падају под утицај радикалних група, придружију се оружаним групама и могу да представљају претњу земљама у којима се налазе.
Председник Русије додао је да се у Сирији предузимају мјере унапређења радних и услова за живот, као и напори за уклањање политичких, друштвених и психолошких препрека, те да се до сада вратило више од 850.000 Сиријаца из иностранства, од којих се више од 1,3 милиона вратило на своје трајно боравиште у земљи.
Међутим, руски лидер нагласио је да је и даље присутан висок ниво хуманитарне катастрофе у Сирији.
Како терористи са севера сирије шаљу робове као топовско месо у Нагорно-Карабах, погледајте ОВДЕ.
Извор: СРНА