Убијен је у мистериозном нападу на путу изван главног града Техерана, а у понедељак му је сахрањен уз највеће војне почасти. Ниједна земља или група нису потврдиле напад, али ирански лидери криве Израел и обећали су освету.
Па, које су иранске могућности за одговор и која су ограничења с којима се суочава?
Прва опција: убрзати нуклеарни програм
Иран је већ дао свој први одговор. У року од 72 сата од напада, његов парламент одобрио је "убрзање" свог цивилног нуклеарног програма, повећавајући ниво обогаћивања уранијума супротно ЈЦПОА нуклеарном споразуму који је амерички председник Доналд Трамп напустио 2018. године.
Фахризад није био само водећи нуклеарни научник, он је имао високу улогу у одбрамбеној индустрији, што доказује и број војних личности на његовој сахрани.
Појачавање нуклеарног програма начин је показивања пркоса свету да иранске нуклеарне активности могу преживети ово убиство. Иако свако повећање обогаћивања изазива сумњу да би Иран могао радити на изградњи нуклеарне бомбе, ова мера је у одређеној мери реверзибилна.
Друга опција: Употреба парамилиција
Иран има низ „посредничких“ милиција које финансира, обучава и наоружава широм Блиског Истока - у Либану, Ираку, Сирији и Јемену.
Када је низ беспилотних летелица и крстарећих пројектила погодио инфраструктуру за прераду нафте Саудијске Арабије у септембру 2019. године, Иран је тврдио да су их послали јеменски побуњеници Хути, иако је напад дошао са севера. Западна обавештајна служба закључила је да је ово ирански напад, покренут као упозорење Саудијској Арабији о томе колику би штету могао нанети саудијској економији.
Иран сада има бројне алтернативе које би могао да активира у овој сфери: могао би упутити Хезболах у Либану или Хамас у Гази да испаљује ракете на Израел, могао би навести шиитске милиције у Ираку да нападну све мање америчко присуство тамо, или би могао натерати јеменске Хуте да појачају нападе на Саудијску Арабију. Ипак, сви они заузврат ризикују контра одговор.
Трећа опција: убиство страног званичника
То би за Иран могао бити можда и најризичнији пут од свих: покушај атентата на израелску високу личност сличног става као покојни Фахризад.
Иран је показао да је способан да изврши ударац и изван граница Блиског истока. После низа мистериозних убистава четворице иранских нуклеарних научника у периоду 2010-12, за које се увелико верује да су их извршила израелска обавештајна агенција Мосад, ирански савезник Хезболах оптужен је за напад самоубилачке бомбе на аутобус пун израелских туриста у Бугарској 2012. године .
Годинама раније, Хезболах и Иран оптужени су за смртоносне нападе на израелске интересе у Аргентини. У новије време сумњало се да су ирански агенти у Европи циљали неистомишљенике.
Иранске снаге Револуционане гарде Кудс имају тимове специјално обучене за тајне операције, укључујући атентате.
Али чињеница да је обезбеђење Фахризада пробијено, јер су његови атентатори знали тачну руту и време поласка, Ирану ће бити неугодно подсећање на слабости у његовој сопственој безбедности.
Иран такође зна да ће, ако директно погоди Израел, вероватно претрпети врло штетан напад као одговор.
Израел више није усамљена, изолована држава окружена арапским непријатељима. Данас ужива у све ближој сарадњи са Уједињеним Арапским Емиратима и Бахреином, као и у загревању, иако још увек прикривених веза са Саудијском Арабијом.
Дакле, ирански војни планери ће пажљиво размишљати како да калибришу одговор који враћа одређени национални понос, али без покретања ратних размера или разорног ваздушног удара на његову војну инфраструктуру.
Опција четири: не радити ништа
Колико год то звучало мало вероватно, ово ће се разматрати, бар за сада. Иако је ирански амбасадор у Лондону одувек говорио да резултати америчких председничких избора не разликују његову владу, чињеница је да је много вероватније да ће Бајденова администрација желети да постигне приближавање Техерану.
Сада ће се чути умерени гласови, посебно у министарству спољних послова и пословном свету, који позивају на уздржаност или бар на одложен одговор, како би се било каквим будућим пословима са Бајденовом Белом кућом пружиле неке шансе за успех.
Новоизабрани председник Бајден већ је рекао да жели вратити Америку у нуклеарни споразум који је председник Трамп напустио. За Иран би то могло значити укидање санкција и прилив милијарди долара.
„Главно ограничење“, каже Емилеж Хокаием из Међународног института за стратешке студије, „јесте да ако Иран нападне, онда ризикује да не може да се договори са долазећом Бајденовом администрацијом “.
У Ирану се такође очекују избори у јуну, за које се тврде странке надају да ће им добро проћи. Упркос бучној реторици, постојаће опрез око покретања процеса који би могао да им избаци шансу на гласачким листићима.
Нови кинески стелт бомбардер може да добаци до Америке. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Би Би Си/ Курир