Према Гренеловом мишљењу, обе стране су нестрпљиве да постигну општи напредак, док су људи у Србији и на Косову веома заинтересовани да раде и живе ту, уместо да емигрирају у Немачку или Мађарску.
Он је то рекао приликом разговора са студентима и професорима Карнеги Мелон Универзитета у Питсбургу 1. децембра и додао да су се обе стране у том дијалогу сложиле да диверзификују своје изворе енергије, позивајући се на студентско гласило тог универзитета портал Тартан.
Гренел је казао да су представници Београда и Приштине пре свега разговарали о економском развоју и да тим који је оформио није био усредсређен на политичко решење, већ је фокус био на економском расту и запошљавању, а не гледању у прошлост.
Он је подсетио да су након састанка у Берлину, када су направљени споразуми о ваздушном, железничком и путном саобраћају, преговори били тешки, али је додао да је направљена добра основа за постизање већих споразума, попут Споразума о економској нормализацији.
Гренел је указао на потенцијал језера Газиводе и одлуку да Министарство енергетике направи студију изводљивости, јер је ту постојао потенцијал за развој., истичући да су се многа питања односила на чланство у ЕУ, али се САД у то нису мешале, већ су подсетиле двојицу председника да би Србија и Косово требало да примене пројекте који су договорени са ЕУ, иако још увек нису чланице.
Упитан зашто ЕУ није учествовала у овим разговорима, Гренел је открио да је један од његових надређених у Стејт департменту, задужен за Балкан, веома блиско сарађивао са ЕУ.
Он је додао да ће САД и даље бити ментори и водити билатералне програме и у Србији и на Косову како би били сигурни да они поштују владавину права и додао је да би САД требало да преиспитају размештање више од 600 војника који се тренутно налазе на Косову.
Из Русије јака порука, настављају да помажу и јачају борбену готовост Србије! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Косово Онлајн