Најновије

ФАКТОР ИЗРАЕЛ: После победе Бајдена, могућ је нови сукоб на границама Русије, а Србији остаје само један савезник у Вашингтону

Кандидат Демократске странке на изборима у САД, Џозеф Бајден, нови је председник САД.

Илустрација (Фото: Правда)

Ова одлука званично је потврђена након што је Бајден добио 55 електорских гласова америчке савезне државе Калифорније, чиме је сакупио потребних 270 од 538.

Према пројекцијама резултата избора одржаних 3. новембра, Бајден је добио 306 гласова Електорског колеџа, док је републикански кандидат и актуелни председник САД Доналд Трамп освојио 232 гласа.

Трамп који је оспоравао резултате избора у неколико кључних савезних држава, остао је без подршке и у њима, а Врховни суд је одбацио његове жалбе.

Сада већ известан улазак Бајдена у Белу кућу, оставља простора за спекулације каква би могла бити политика његове администрације у будућности.

Могућ сукоб на границама Русије

Аналитичар Немања Старовић каже да ће Бајденов мандат довести до корекција у спољној политици САД, али неће представљати потпуни преокрет.

- Бајденова администрација ће тежити усаглашенијем наступу према Кини са својим савезницима. Стога ривалство САД и НР Кине остаје највећи изазов за глобални мир и стабилност – каже Старовић и додаје:

- Можемо очекивати заоштравање према Москви и сучељавање на рубним тачкама пост-совјетског простора, који САД одбијају да признају за легитимну интересну сферу Русије.

Повратак Европи и Немачка на чекању

Према речима саговорника, најкрупније промене биће у односима САД и ЕУ.

- Следи повратак традиционалним савезничким односима од којих је Трамп одступио. Потребно је сачекати и изборе у Немачкој, након којих ће бити познато ко ће наследити Ангелу Меркел. У сваком случају, САД ће препустити европским партнерима водећу улогу када је у питању Западни Балкан, али неће одустати од конкретних обавеза које су на себе преузеле Вашингтонским споразумом из септембра ове године – каже Старовић.

Фактор Израел и Србија

Старовић сматра да ће наступајући развој ситуације представљати велики изазов за спољну политику Србије и да би до изражаја могао доћи однос Србије и Израела на којем је председник Вучић радио претходних година, јер утицај јеврејске државе на спољну политику Вашингтона неће бити умањен.

- Наша држава ће морати да ради са бројним актерима америчке спољне политике у Стејт дипартменту, Конгресу и Пентагону како би се одржао постојећи курс америчке политике у којем се Србија препознаје као партнер. Веома корисним би се могло показати именовање политички снажног амбасадора Марка Ђурића – прича саговорник.

Подељена Америка

Старовић напомиње да ће се Бајденова администрација суочити са великим изазовима на унутрашњем плану, који ће несумњиво изместити спољну политику из фокуса Беле куће на неко време.

- Ступање Бајдена на чело САД више нико не доводи у питање, али америчко друштво остаје подељено и извесно је да га половина грађана неће прихватити за свог председника, баш као што друга половина није прихватала Трампа у протекле четири године.

Да ли ће бити полицијског часа за светог Николу прочитајте ОВДЕ.

Извор: Ало

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА