Најновије

ГЕНОЦИД: Палестинци гладни и жедни: „Једемо храну за животиње“; Израел требало формирати у Немачкој

Иван Ивановић, председник Конзервативног покрета "Наши" одржао је конференцију за медије  "Подршка народу Палестине" која ће бити одржана у среду, 5. јуна, у 12:00 сати, у Press центру УНС-а (Кнез Михаилова бр. 6/ИИИ, Београд).

Желимо да скренемо пажњу на геноцид и етничко чишћење палестинског народа, које је једно од највећих страдања неког народа након Другог светског рата, изјавио је Иван Ивановић, председник Конзервативног покрета „Наши“ на данашњој конференцији за новинаре организованој у циљу подршке палестинском народу.

Он је прочитао најновије информације о страдањима људи и штети нанетој инфраструктурним објектима до 2. јуна ове године. 

- Такође смо добили податке да 31 одсто деце у северној Гази пати од акутне потхрањености, а део умире од потхрањености и дехидрације. Постоје велики проблеми са чистом пијаћом водом, а системи за третман отпадних вода не функционишу. Два од три постројења за десалинизацију воде су делимично у функцији – казао је Ивановић. 

Он је анвео да је поред свих тешкоћа проблем и то што су људи изгубили могућност да зараде за живот. 

- Око 200.000 Палестинаца је изгубило посао у Гази, а око 9.500 палестинских рандика у Израелу премештени су на Западну обалу и суочени су са расељавањем. За 18.500 радника из Газе забрањен је рад у Израелу, 3.000 радника из Газе су ухапшени и налазе се у израелским затворима, 521 Палестинац је убијен, 5.078 је повређено... Укупно 193.000 палестинских радника има којима је забрањено да раде у Израелу, што је 22 одсто радне снаге на Западној обали – изнео је он. 

Ивановић је истакао да ова истина мора да се шири.

Присутнима се на српском језику обратио палестински држављанин, доктор медицине Мухамад Ајоуб.

- Добар дан свима, ја сам из Газе и завршио сам медицину у Београду. Моја породица је пре месец и по дана успела да се извуче из Газе у Египат и доћи ће овде у Београд. У јавности се не зна ни један одсто од онога што се дешава у Гази. Ситуација је тешка и трагична, недостаје храна, недостаје чиста вода – казао је он. 

Ајоуб је пренео искуство палестинског хирурга који је био заробљен 45 дана од израелских снага, а сада је избегао у Београд. 

- Тај доктор ми је говорио да су му све време биле везане и руке и ноге и очи. Он је био са другим доктором који је умро у затвору од мучења, а био је један од најпаметнијих доктора. Мислим да намерно уништавају те велике и паметне људе из Газе, оне који су нада после овог рата да кренемо од нуле – навео је он. 

Говорио је и о погибији своје тетке старе 78 године и њене три малолетне унуке, од којих је најстарија имала 10 година. 

- Већ смо изгубили 14 чланова фамилије. Мој брат од тетке, медицински техничар, погинуо је у колима хитне помоћи. После пет месеци успео сам да се чујем са братом који живи на северу, рекао ми је: „Пре неколико дана смо престали да једемо храну за животиње“ – пренео је речи свога брата Ајоуб. 

Он је подсетио и на масакр људи у избегличким камповима, оних који живе под шаторима. 

- У Гази је трудноћа и порођај уместо лепе вести велики терет, и питају се: „Зашто, Боже, сад?“. Има више од 10.000 трудница без услова за порођај, и доктори некад морају да се одлуче да ли да спасу мајку или бебу. Све велике болнице су срушене, остале су неке мање. У домовима здравља не могу да пруже помоћ, већ гледају ко има шансе да преживи, а оне са озбиљним повредама само оставе да умру – указао је он на ратне страхоте. 

Ајоуб је нагласио да овај рат нема правила, „сви гину, људи и животиње“, па су Израелци, како је рекао, пуцали и на овце које пролазе улицом. 

- Ово није рат, ово је погибија једног народа, а са друге стране је армија која убија тај народ. И то им је циљ, да нестане тај народ – закључио је Мухамад Ајоуб. 

Професор доктор Борис Братина изнео је податак да, док је било пре пар месеци убијено 25.000 Палестинаца, од тада је Палестина добила 20.000 беба. Он је упоредио страдање палестианца са страдањем српског народа на Косову и Метохији, а „једина је разлика што тамо не лете ракете“. 

Братина је истакао да је палестински народ један од најобразованијих на планети. 

-  Овај геноцид заправо траје дуго, још од 1948. године, а могло би се рећи још од Првог свеског рата када су први јеврејски досељеници почели да долазе. Народ који је овако жртвени народ, као што је и наш народ, сигурно ће у себи сачувати духа и досањати слободу која мора да дође – оценио је. 
Како је констатовао, српски народ је већи од јеврејског „јер су за српски народ све жртве жртве, док су за јеврејски народ само њихове жртве жртве“. 

- Постоји и рђав однос према црним Јеврејима, према Јеврејима који долазе из Русије... Сви смо тај народ саживљавали, јер и он јесте жртвени народ, међутим, као да они нису извукли поуку из своје судбине. Тај ционизам је једна одвратна расистичка замка, која долази у облику завере. Да ми Словени одлучимо да се ратимо у своју стару отаџбину, Европе скоро да не би било – приметио је Братина.

Како је истакао, грешка је почињена пре скоро 80 година, када је пропуштена прилика да се Израел створи у расистичкој Немачкој која је убила шест милиона Јевреја. 

- Сада не бисмо били у ситуацији да Јевреји на овако расистички начин доживљавају палестински народ, те раде оно што су нацисти радили. Да су Јевреји живели међу својим цењеним Европљанима, у Баварској рецимо или у Баден Виртенбергу, могли су имати близак однос са онима који су их убијали. Овако не, они су од оних који су их убијали добили „право“ да убијају неког другога – указао је професор.

Он је поздравио и „дивни народ Хита, никад покорени“ који пружа отпор Израелу. 

- Према томе, живела Палестина – завршио је своје обраћање Братина. 

Адвокат Стеван Дамњановић сложио се са тим да је историјска грешка што је држава Израел „направљена на територији на којој није требала да се прави“. 

- Требало је да се прави на територији данашње Немачке. Тада је настао узрок који доноси данашње последице. Било је доста сукоба Израела и Палестине, а међународна заједница ћути, нема мировних мисија, ћути се на понашање Израела. А из тог западног света долази сва та прича о заштити међународних конвенција, а видимо да се не поштују ни деца, ни лекарско особље, ни цивили, нити ико ко се нађе линији фронта, већ се гледа да што више Палестинаца страда. Чак се крши више међународних конвенција него што су кршили Немци приликом операције Барбароса и похода на Совјетски Савез – истакао је Дамњановић. 

Он је подсетио са смо имали оснивање два „ад хок“ суда, за бившу Југославију и Руанду, али примећује да нема назнаке да ће се основати други судови који ће судити за све што се дешава на територији Палестине. 

- Имамо двоструке аршине међународне заједнице, да се неке жртве ниподаштавају, а друге гледају са узвишењем. Знамо да нико није осуђен за узлочине над Србима. Плашим се да ће тако бити у Палестини, и да Израел неће добити санкције за све оно што чини – уверен је адвокат.

Дамњановић примећује да имамо све већи број држава који призају Палестину као независну државу.  

- То је неповратан процес, нису то сад више само државе са истока, сада су почеле и западне државе да признају Палестину. Живела Палестина! – поручио је он.

На крају, доктор Мухамад Ајоуб изразио је став да је потребан безуслован прекид ватре и да се пусти помоћ, посебно по питању медицинске опреме, хране, али и струје. - По том питању нама је потребно три година да се вратимо на стање пре рата. А тада је било осам сати има струје, осам сати нема.

Уништене су куће, школе, болнице, уништен је живот. Ситуација је катастрофална и потребна нам је велика помоћ да поново обновимо Газу – поручио је Ајоуб. 

Последице рата
- 36.439 Палестинаца убијено
- 82.727 Палестинаца повређено
- Око 10.000 људи нестало испод рушевина
- Више од 5.000 Палестинаца ухапшено
- 498 убијених су здравствени радници
- 70 људи из цивилне одбране убијено
- 147 новинара и медијских радника убијено
- 270 убијених хуманитарних радника, од чега 7 странаца
- Око 17.000 деце без пратње родитеља
- 33 болнице ван функције, 14 делимично функционише
- Више од 800.000 случајева респираторних инфекција
- Више од 422.000 случајева акутне дијареје
- 71% здравствених центара није оперативно
- За више од 1.000.000 деце потребна психичка и психосоцијална подршка
- Више од 50.000 деце акутно потхрањено
- 625.000 ученика нема никакав приступ образовању
- Више од 6.500 студената убијено
- 301 просветни радник убијен
- Више од 80% школских зграда директно погођено или оштећено
- 41% склоништа нема довољну вентилацију
- У 58% склоништа улази вода
- Више од 1.700.000 особа је интерно расељено
- 83% бунара не ради
- Око 277.000 тона чврстог отпада акумулирано
- Више од 70% стамбених зграда је уништено и више од 80% комерцијалних објеката
- 155 здравствених објеката уништено
- 130 кола хитне помоћи уништено

Извор: Правда

 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА