Најновије

ЧАНАК ЗАБРИНУТ ЗА ИДЕНТИТЕТ ЦРНЕ ГОРЕ: Жели аутокефалност Карловачке митрополије

"Уверен сам да Мило Ђукановић неће дозволити себи да ћути пред клерикализацијом црногорског друштва и угрожавању црногорске независности. То се неће догодити”, оцењује Чанак.

Ненад Чанак (Фото: Јутјуб)

Клерикализација Црне Горе гура земљу која је водила у европским интеграцијама у положај средњовековне затуцаности. Мислим да је то изузетно лоша порука и неће помоћи ни новој влади ни црногорском друштву у целини да се пуним капацитетом суочи са низом изазова који су пред свима нама од медицинских, политичких, а не искључујем ни војне, каже у интервјуу Викенд новинама председник Лиге социјалдемократа Војводине „господин“ Ненад Чанак.

Чанак истиче да је вишедеценијска власт ДПС-а по природи ствари морала довести до тога да се појаве случајеви злоупотреба, корупције, непотизма, али да су све те негативне појаве “маргиналије наспрам оштрог заокрета од Европе према Русији, од секуларне према теократској држави и од независности према положају привеска политике “српског света”. Коментаришући кохабитацију он каже да је “мирна смена власти у Црној Гори врхунац политичке каријере Мила Ђукановића”.

“Тиме је показао потпуну искреност и приврженост идејама демократије и смењивости власти. И мислим да ће он апсолутно бити подршка развоју Црне Горе и у економском и у политичком смислу, односно да ће подржати сваки позитиван помак ако га ова влада буде направила. Са друге стране, уверен сам да он неће дозволити себи да ћути пред клерикализацијом црногорског друштва и угрожавању црногорске независности. То се неће догодити”, оцењује Чанак.

Он је говорећи о спољној политици истакао да је забринут због развоја ситуације у Ирану који може у себе увући и Русију и Турску и Кину и НАТО и бити извор светске нестабилности, а у том случају Црна Гора ће бити изложена огромним притисцима да постане логистичка база за руску флоту.

Чанак је на питање новинарке прокоментарисао и спајање ресора културе, просвете, спорта и науке и постављање проф. др Весне Братић на ту позицију рекавши да таква политичка одлука иде ка затирању црногорске идентитетске самобитности, стварању нових генерација одгајаних на школским програмима пуним историјских неистина и формирању спортских друштава као места за окупљање политичких парамилиција.

„Све у свему не нуди ништа добро за грађане Црне Горе. И то није случајно. У питању је, по мојој процени, зао наум архитеката уништења Црне Горе и њеног свођења на географски појам испражњен од било какве политичке садржине“, рекао је овај „врсни“ политичар.

Он је такође искористио прилику да коментарише власти у Србији, истичући да ће њихова „пијемонтска памет“ као што је  „отписала Србе испод Ибра на Косову или изван Републике Српске у Босни и Херцеговини, тако поништити и изборну вољу просрпских странака у Црној Гори и наметнути у извршну власт оне који ће служити њеним интересима, а не интересима грађана Црне Горе.“

Говорећи о прогону српског амбасадора у Црној Гори Владимира Божовића и изјавама српских званичника, овај „зналац“ је рекао да он мисли да председница владе и највећи број људи у Србији знају мало или нимало о Подгоричкој скупштини и своје мишљење формирају на основу мало или нимало правих информација.

„Уосталом, пре две године уз велику је помпу обележавана стогодишњица припајања Војводине Србији, а у питању је дубоки историјски фалсификат“, казао је и додао:

„Бајка о ослобађању Војводине од стране српске војске 1918. године разбије се већ о прво питање да ли рецимо у Новом Саду постоји споменик погинулим српским војницима при ослобађању овог града? Наравно да не постоји јер се аустроугарска војска повукла три дана пре уласка српске војске у град који су у међувремену чували сами Новосађани. Дакле, било би важно разумети да се у Србији врло мало зна о историји Црне Горе, да се крије аутокефалност Црногорске православне цркве до 1921. године, исто као и аутокефалност Карловачке митрополије у Војводини до исте те 1921. године. Другим речима, изрека “историју пишу победници” на Балкану гласи: “историју бришу победници”.

Чанак је Демократски фронт оптужио да њиме управља неко из другог центра а дао је и „стручно“ мишљење о Митрополиту Амфилохију али и избору новог патријарха.

„Индивидуални положај Амфилохија Радовића је дуго грађен и сумњам да било ко може само ускочити на његово место и наставити тамо гдје је он стао. Међутим, сам утицај СПЦ ће сада бити потенциран од стране нових власти јер је то полуга којом се може манипулисати делом становништва и коју они неће испуштати из руку. А што се тиче новог патријарха, ту може доћи до различитих развоја догађаја. Кандидати који се сада појављују у медијским спекулацијама су различити. И мислим да ће личност новог патријарха значити много више за СПЦ и њен положај у друштву него што је то било до сада“, закључио је Чанак.

Како се славила слобода у Црној Гори, погледајте ОВДЕ.

Извор: ИН4С

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА