Лист је нагласио да су сада за обе стране актуелна питања јачања комуникационих канала и стабилизације у сфери безбедности, јер у ствари ни савез ни Русија не желе рат.
Аутори чланка указали су на постојање експертске групе која је вредно радила у последња четири месеца како би спречила могући сукоб. Представници Русије, НАТО-а и ЕУ, каже се у чланку, разговарају о практичним мерама за промоцију позитивног развоја „сложених и турбулентних“ односа. Стручњаци су се посебно фокусирали на потребу јачања контаката између политичара и војске, развоја правила за интеракцију на отвореном мору и ваздушном простору, као и јачање поверења за безбедну интеракцију у Балтичком региону.
Поред тога, стручњаци тврде да се ризици повезани са сукобом могу ублажити повећањем транспарентности у областима као што је, на пример, развој нових врста оружја и организација војних вежби.
Напомиње се да сада само случајност може довести до конфронтације, а и Русија и НАТО су заинтересовани за спречавање таквих инцидената. Стручњаци су нагласили да је данас потпуно „ресетовање“ односа страна немогуће, али се атмосфера дискусије постепено креће ка позитивној равни.
О скандалу на Самиту ОДКБ и продаји Нагорно-Карабаха прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда