Ова порука дошла је после посете високог представника Европске уније за спољну политику и безбедност Ђузепа Бореља Београду и Приштини. Борељ је прво боравио на Косову, а после сусрета са тамошњим представницима политичких партија и техничке владе, објављено је да је одлазећи премијер Рамуш Харадинај затражо од немачке канцеларке Ангеле Меркел да се директно укључи у дијалог.
- Савезна влада снажно подржава напоре ЕУ да промовише нормализацију односа између Србије и Косова. Очекује се - у интересу обе државе - да се овај дијалог што пре обнови под окриљем високог представника и његовог тима - рекао је портпарол немачке владе.
Како је у међувремену тзв. Косово добило ново руководство, затражено је додатно објашњење да ли ће се ситуација променити ако позив стигне и од владе Аљбина Куртија, која је јуче изгласана у Скупштини Косова.
- Обавестили смо вас о нашем ставу. Он остаје важећи - био је одговор.
Шта то практично значи? Директор Форума за етничке односе и познавалац косовских прилика Душан Јањић сматра да ће се ускоро ући у нову фазу дијалога.
- Борељ је приликом боравка у Београду све рекао. А то је да главни фасилитатор преговора остаје Брисел, али пошто има пуно посла да ће бити именован специјални представник ЕУ. Не искључујем могућност да то буде представник Немачке. Друго, јасно је да ЕУ мора да формира тим који ће пратити процесе у оквиру дијалога, јер ће наставак разговора пре свега бити посвећен политичким питањима. Вероватно ће у те теме да буду укључени представници групе квинте (Британије, Француске, Немачке, Италије и САД), и да ће они заједно радити на утврђивању политичког оквира дијалога. Верујем да ће и Београд и Приштина одредити политичког преговарача, а да ће главни преговарачи, председници Србије и Косова, са Борељом сести за сто код најважнијих питања - сматра Јањић.
На питање која би се то политичка питања у наредном периоду могла решавати, Јањић оцењује да није искључено да буду груписана у неколико блокова.
- А у њима би била питања владавине права, заштите положаја српске заједнице, али и питање да ли ће се такозвани четврти анекс Ахтисарија, који се тиче положаја Срба на Косову, претворити у обавезу преко споразума. Ту је и питање борбе против корупције, али и међусобних потраживања која се тичу пензијског фонда, здравственог фонда... Постоји идеја да се о заједничком учешћу у пројектима регионалне сарадње, као што су ИПА фондови, "мини-шенген". Најделикатнија је тема статуса, са њом ће се прво кренути, а последње завршити - напомиње Јањић.
Хојзген Борељов помоћник?
Немачки дипломата Кристоф Хојзген могао би бити именован за специјалног представника Европске уније за Косово, објавили су јуче косовски медији. Он би требало да има сличну улогу као изасланик америчког председника за дијалог између Приштине и Београда Ричард Гренел. Међутим, портпарол шефа дипломатије ЕУ Петер Стано рекао је јуче за "Блиц" да таква одлука још није донета.
Ричард Гренел: Одмах укинути све таксе
Специјални изасланик америчког председника Ричард Гренел јуче је позвао нову владу у Приштини да неодложно укине таксе на српске производе које су разлог за блокаду преговора Београда и Приштине.
- Очекујемо да таксе буду одмах укинуте - поручио је Гренел, који је и амерички амбасадор у Немачкој, и истакао је да су САД "јасно ставиле до знања партијским лидерима на Косову да је укидање такса у најбољем интересу Косова и његове економије, као и жеље да привуче нове послове".
Прочитајте ОВДЕ зашто су Александар Вучић и Мило Ђукановић ударили на митрополита Амфилохија.
Извор: Блиц