"Постоји 700 до 800 храмова Српске православне цркве у Црној Гори и 66 манастира. У игри је новац. Неке од оспораваних некретнина леже на вредној обали Јадранског мора и идеалне су за коришћење у туристичке сврхе", упозорава хришћански медиј.
Лист подсећа да се Црна Гора и тај назив први пут помињу у 15. веку, а да 1910. она постаје краљевство. Подсећају и да је Црна Гора ушла у НАТО 2017. године и да јој је декларативно циљ да уђе у Европску унију, међутим, како наглашава лист, власти у Црној Гори су ипак игнорисале забринутост ЕУ кад је овај закон у питању, те да су чак одбили и да напишу у текст закона да ће верским заједницама бити загарантовано право коришћења имовине.
"Christianity today" наводи да власти у Црној Гори сада хоће да створе своју цркву, уз напомену да је оснивач расколничке тзв. Црногорске православне цркве изопштени свештеник СПЦ (распоп Мираш Дедеић), а да су посланици који су изгласали овакав закон анатемисани, односно избачени из православља.
Међутим, како се истиче у тексту, Црној Гори и није стало до било чега, осим некретнина – тачније преписивања имовине СПЦ на себе.
Амерички хришћански лист пише како су масовни протести у Црној Гори, који су се проширили и на градове Србије, мирни и предвођени свештенством, али да је држава узвратила нападима.
Подсећају на полицијске нападе и пребијање владике Методија, као и изјаву владике Јоаникија који је поручио да ће Црква и верници бранити имовину Цркве и својим животима.
Ђукановић преко ноћи променио плочу. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: ИН4С