Недавни телефонски разговор кинеског председника Си Ђинпинга и италијанског премијера Ђузепа Контеа има и симболичан и практичан значај, јер се две земље заједнички боре против епидемије ЦОВИД-19, рекли су италијански аналитичари.
У телефонском разговору обављеном у понедељак увече, Си је рекао да се Кина идентификује са хитним проблемима Италије и да ће послати више медицинских стручњака у Италију и учинити све што је у њеној моћи да пружи медицински материјал и другу помоћ.
Конте се захвалио кинеској страни на драгоценој подршци и помоћи у тешким временима Италије, рекавши да је ово још једном доказало дубоко пријатељство два народа.
Шангајски медицински стручњаци присуствују видеоконференцији са италијанским стручњацима, у Шангају, у источној Кини, 16. марта 2020. године, делећи своје искуство у превентивним и контролним мерама, медицинском третману и научним истраживањима која се односе на епидемију коронавируса. Фото: Wang Xiang/Xinhua
"Симболички је значај да лидери ове две државе разговарају о овој пандемији са којом се једна земља, Кина, успешно суочила", каже Алесиа Амињни, шеф програма Азије с Италијанског института за међународне политичке студије, за Синхуа. "Из практичне перспективе, то је такође добродошло, јер је Италији потребна сва помоћ коју може добити како би се суочила са овом епидемијом."
"Сада када је Кина углавном имала контролу под надзором, мислим да би они помогли било којој земљи која јој је потребна", рекао је Ђан Франко Гало, аналитичар за политичка питања АБС Секјуритиз.
Италија је постала прва чланица од седам група (Г7) која се придружила Кинеској иницијативи за појасеве и путеве. Током телефонског разговора, Си је рекао Контеу да је Кина вољна да сарађује са Италијом да допринесе међународној сарадњи у борби против пандемије ЦОВИД-19 и изградњи Здрављеног пута свиле.
Си је боравио у државној посети Италији 2019. године, током које су две земље потписале меморандум о споразуму како би заједнички унапредиле изградњу појасева и путева. Након посете, Конте је отпутовао у Пекинг на други Форум за међународну сарадњу појасева и путева.
Кинези нашли доказ да су Американци нови коронавирус створили најкасније 2015., више ОВДЕ.
Извор: Синхуа