Српској политици су врата у Вашингтону одшкринута, што је важно за будућност наше земље, рекао је председник Србије Александар Вучић на конференцији за штампу након повратка из Америке, где се састао са блиским сарадницима председника САД Доналда Трампа.
– Посебно ценим код наших америчких домаћина што су показали више него добру вољу да нас саслушају. Верујем да ће резултати ове посете дати плодове и у будућности – рекао је Вучић.
Он се у Вашингтону сусрео са десном руком Доналда Трампа, његовим зетом Џаредом Кушнером, као и саветником за националну безбедност Робертом О“Брајаном и специјалним изаслаником за дијалог Београда и Приштине Ричардом Гренелом.
Наш глас у САД
– Мислио сам да су то само празне приче, да Трамп зна шта се дешава око Косова. Сада сам сигуран да је добро упознат са тим. Неуобичајено дуго смо разговарали. Имали смо добар и отворен разговор. Мислим да смо отворили прилику да се глас Србије чује. Нико из Србије није имао већу могућност да проведе толико времена са људима који су најближи америчком председнику – истакао је Вучић.
Он се дотакао и теорија о наводном великом договору Београда и Приштине и најава да ће до аранжмана брзо доћи.
– Претходних дана је било много неистинитих вести о великим договорима, о томе како је план већ направљен. Да је тако, ја бих то рекао, јер ништа од свог народа нисам крио. Индикативно ми је да о томе говоре велики аналитичари блиски европским центрима моћи. Довољно ми је јасно да би они желели понижену Србију, која само треба да потпише косовску независност. Амерички изасланик Гренел ме је уверио да нема никаквог договора. Мој услов је да нема суштинских разговора док таксе у потпуности не буду укинуте и тако ће бити увек и свуда – тврди председник Србије.
Како је објаснио, што се тиче тактичких ствари, разговарало се о ономе што многи називају мини Шенген.
– Причали смо о томе како да остваримо бржи проток људи, робе, услуга, капитала… Гледамо и како да успоставимо авионске линије и железнички саобраћај. То су важне ствари и за наш народ на Косову. Истовремено, очекује ме ускоро одлазак у Берлин, где ћу имати важан разговор са канцеларком Меркел. Једна од битнијих тема биће Косово и Метохија. Ту ћу јасно стати иза нашег става: договор мора да буде компромис, а не нечија једнострана жеља – рекао је Вучић.
Он је истакао и да је процена америчке инвестиционе банке Џи Пи Морган да ће раст српске економије бити 4,5 процената у 2020. години.
– У тренутку када се процена светског раста са 2,9 смањује на 2,4 посто, а том расту доприносе највише Кина, Индија и азијске земље са својим растом од преко шест одсто, јасно је колико ће низак бити раст европске економије. На нивоу Еврозоне се процењује на 0,5 посто. Замислите да ми идемо девет пута брже. Наравно да смо много сиромашнији, али да девет пута брже идемо од Еврозоне. То онда говори пред каквим успесима је Србија – рекао је Вучић.
Муке због вируса
Председник је истакао и да вирус корона један од фактора који утиче на могуће економске нестабилности.
– Уколико се у Србији појави вирус корона, бићемо спремни за све могуће ситуације. Корона прави велике проблеме светској економији. Све светске берзе бележе пад. Ми се налазимо у ланцу снабдевања најмоћнијих аутомобилских индустрија. Много је фабрика које производе резервне делове. Ако касне резервни делови који се производе у Кини, онда и ми нећемо да производимо пуну количину тих резервних делова. А то немачке фабрике не могу да прихвате. Питање је да ли ће нам се тај проблем појавити у априлу, мају, јуну или неком другом месецу. О свему томе морамо да водимо рачуна и правимо економске пројекте како бисмо те недостатке могли да надоместимо – објаснио је Вучић.
Депортација и забрана уласка за српске монахе и свештенике. Више о томе ОВДЕ!
Извор: vesti-online. com