Курти је током видео конференције са студентима са Универзитета Харвард, говорио између исталог, о улози америчке државе у постизању коначног споразума.
Упитан о разлозима због које администрација америчког председника Доналда Трампа жели нормализацију односа са Србијом, истакао је да Гренел, како је навео, не жели зло грађанима Косова, већ да захтев за убрзавање споразума он види као "историјско достигнуће самог Гренела".
"Гренел је затражио брзи споразум и мој утисак је да није желео неко зло Албанцима и Косову. Кад нешто желите да урадите брже, онда се повећава притисак. Њему се журило за постизање историјског споразума, фокусирао се мање на садржину текста", рекао је Курти.
Према његовим речима, Гренел је хтео споразум као свој главни циљ.
"У октобру ми је речено да жели споразум у фебруару, а сада жели да споразум буде постигнут у септембру", истакао је Курти и додао да се залаже за добро припремљени дијалог са САД и ЕУ као посредницима.
Како је навео, амерички председник Доналд Трамп није знао када је у Хелсинкију срео свог руског колегу Владимира Путина да ће ојачати руски утицај на Западном Балкану.
"Била су два неуспела покушаја са државним ударима, у Северној Македонији и Црној Гори, а треће на реду је КиМ или БиХ. Трамп је заокупљен оснаживањем Кине, а Путин покушава да ту ситуацију искористи на Западном Балкану", оценио је Курти.
Курти је у разговору са албанским студентима са Харварда навео и да од успостављања мера реципроцитета према Србији, које су уведене 1. априла, процес функционише добро.
"Пре 1. априла укинули смо таксе на сировине. Од 1. априла уклонили смо таксу за сву робу из Србије и Босне и Херцеговине и почели са применом реципроцитета. Наставићемо са другим елементима, јер мислимо да је реципроцитет солидан принцип билатералних односа", истакао је Курти.
Према његовим речима, 15. јуна ће проценити "шта је било добро, а шта лоше".
Навео је да увоз није толико висок као некада, као и да су усредсређени на управљање пандемијом, али и на оснаживање локалних произвођача.
"Србији се не свиђа реципроцитет. И Гренел је такође био против. Рекао ми је да укинем таксе, и ја сам укинуо, али смо им рекли да ћемо успоставити реципроцитет. Рекао сам му да је реципроцитет била Трампова омиљена реч", поручио је Курти.
Како је навео, реципроцитет иде добро, уз оцену да много елемената реципроцитета нису још применили, а један се односи на дипломе.
"Много је Албанаца из Прешева, Медвеђе и Бујановца који дипломирају на КиМ и не могу да се тамо запосле. Желимо да будемо равноправни и за то смо успоставили реципроцитет", истакао је Курти.
Прочитајте ОВДЕ шта је Курти рекао о поновном отварању авио-линије између Београда и Приштине.
Извор: Косово онлајн