Борба против спорног Закона о слободи вероисповести у Црној Гори је, заправо, битка за очување неколико стотина светиња СПЦ-а у овој земљи, а ово су неке од најзначајнијих: Острог, Морача, Савина, Ђурђеви ступови, Михољска превлака, Цетињски манастир, црква Светог апостола Павла и Петра, манастир Ждребаоник, манастир Пива и манастир Подластва.
Велики број светиња и манастира у Црној Гори задужбине су српске средњовековне династије Немањића, а у Цетињском манастиру и данас се чува круна српског краља Стефана Дечанског, којом је, на лични захтев, крунисан и црногорски краљ Никола Први Петровић на Цетињу 1910. године.
Острог - 17. век
Манастир Острог је манастир Српске православне цркве смештен уз скоро вертикалну литицу, високо на планини Острошка греда. Налази се на подручју Бјелопавлиц́а, припада општини Даниловград и смештен је у окомитој стени, са које се пружа поглед на равницу Бјелопавлића.
Посвећен је Светом Василију Острошком. Основао га је српски православни херцеговачки митрополит Василије у 17. веку који је ту и сахрањен, а касније је и канонизован. Он је Светац Чудотворац. Тело му почива у ћивоту у пећинској цркви. Манастир Острог спада међу најпосећеније у југоисточној Европи. У њега долазе верници свих религија из свих крајева света.
Морача - 13. век
Манастир Морача подигао је 1252. године Стефан, унук великог жупана Стефана Немање. Манастир се налази на десној обали Мораче, у проширеном делу кањона, на природној заравни сликовитог пејзажа, у Општини Колашин.
Испод манастира Морача је водопад Светигора који ствара оближњи поток који се слива у реку Морачу.
Савина - 11. век
Манастир Савина се налази поред Херцег Новог, саграђен је око 1030. године у бујној медитеранској вегетацији на једном од најлепших делова северне црногорске обале.
Манастир се састоји од три цркве: Мали храм Успења Пресвете Богородице, Велики храм Успења Пресвете Богородице и Храм Светог Саве по коме је и манастир добио име.
Ђурђеви ступови - 13. век
Манастир Ђурђеви ступови код Берана у старој жупи Будимљи је манастир српске православне Епархије будимљанско-никшићке. Подигнут је око 1213. године и задужбина је Стефана Првослава, сина великог жупана Тихомира, најстаријег брата великог жупана Стефана Немање. Гроб ктитора се налази унутар манастира.
Свети Сава И Српски је 1219. године успоставио Будимљанску епископију и у овом храму устоличио првог будимљанског епископа Јакова.
Михољска превлака -13. век
Иако у фази обнове, једна од најзначајнијих богомоља у Црној Гори. Седиште прве Зетске епископије, коју је основао Свети Сава. Манастир се сматра његовом и задужбином његовог брата краља Стефана Првовенчаног.
Цетињски манастир - 15. век
Посвећен Рођењу Пресвете Богородице, прво подигнут као задужбина Ивана Црнојевића. Манастир је у 17. веку доживео разарање и обнову. Чува најважније реликвије православног света, као што су рука Светог Јована Крститеља, којом је крштен Исус Христ и мошти Светог Петра Цетињског (Петра Првог Петровића Његоша).
Седиште је Митрополије црногорско-приморске СПЦ.
Црква Светих апостола Петра и Павла - 12. век
Црква Светих апостола Петра и Павла је средњовековна катедрална, саборна црква у Бијелом Пољу коју је крајем 12. века подигао хумски кнез Мирослав, брат великог жупана Стефана Немање. За време нереда у Хуму, 1252. године, из Богородичиног манастира у Стону је у цркву Светог апостола Петра на Лиму пресељено седиште Хумске епархије. Кнез Мирослав је, у својству ктитора, наложио да се за његову богомољу изради богослужбени спис који је познат под називом Мирослављев јеванђелистар.
Манастир Ждребаоник - 19. век
Манастир Ждребаоник је манастир Српске православне цркве који се налази на левој обали реке Зете, у Секулићима надомак Даниловграда. Посвец́ен је Светом Архангелу Михаилу и припада Митрополији црногорско-приморској.
О манастиру не постоје писани документи. Према народним предањима, манастир се доводи у везу са Немањићима и основан је у 13. веку. Верује се да је изграђен на темељима метоха манастира Морача.
Манастир Пива - 16. век
Саграђен је 1586. године и посвећен је Успењу Богородичином. Део је епархије будимљанско-никшићке, која је поново успостављена 2001. године, пошто је била укинута дугих 300 година, а пре тога је постојала и у време Светог Саве Немањиц́а. Манастирска црква је тробродна са надвишеним средњим бродом и без куполе, по чему је надалеко препознатљива.
Задужбина је херцеговачког митрополита Саватија Соколовића, синовца патријарха Макарија и Мехмед паше Соколовића.
Манастир Подластва - 14. век
Манастир је задужбина цара Душана из 1350. године и налази се у месту Ластва Грбаљска, у Грбљу. Ова светиња духовно је средиште Грбљана, који су у њој кроз историју доносили све важне одлуке.
Страначка књижица данас снажнија од индекса. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Телеграф