Западни обронци Столова формирају источни део Ибарске клисуре. Без обзира што је окружују бројне рек, на овој планини нема баш пуно пошумљених делова, осим појединих делова прекривених храстовом и буковом шумом. Претпоставља се да су шуме искрчене још у Средњем веку јер је шира околина Kопаоника била значајан рударски центар.
Последњих година, како се еколошка свест развија, ради се на организованом пошумљавању.
Оно што је највећа атракција и што највише привлачи љубитеље природе јесу крда дивљих коња која слободно шетају планином. Готово је немогуће да одете, а да не сретнете бар једну од ових дивних животиња.
Већ више од 30 година овде живи крдо дивљих коња. Прво су их питоме доводили власници који су живели у подножју планине, како би током лета имали мање посла око њих.
Они су се слободно кретали и имали довољно хране. Kако је време пролазило, коње су остављали на дужи период. Животиње су се полако осамосталиле и постале полудивље. Човек им више није био потребан да би преживеле. Из године у годину, њихов број се повећава.
Kада нестане снег са обронака, она поново забеле али од небројених дивљих нарциса. Овај цвет је такође један од симбола Столова. Цветају крајем маја када је и најлеше време за посету ове планине.
На Столовима има извора и воде, али се ипак сматра сувом планином јер током сушних лета углавном и водени токови нестану.
ЕУ прогласила Николу Теслу Хрватом! Више о томе ОВДЕ!
Извор: Б92