Ја сам пре три месеца овај вирус прозвао "побеснелим псом". Он се први пут појавио у таквој форми, без обзира што припада групи САРС вируса. Многе индиције говоре да није у питању природни догађај, да је у питању вештачка епидемија, и да није искључена могућност да је у то умешан и људски ум, односно да је у питању комбиновање вируса. Ако је то у питању, онда ће ово потрајати. Имаћемо дуго оваквих проблема - упозорио је Белојевић, који је шеф Катедре за хигијену са медицинском екологијом на Медицинском факултету Универзитета у Београду.
Према његовим речима, "није исправно предвиђати скори крај епидемије, нити ћемо ускоро имати нормалну ситуацију".
Како је навео, то би значајно искомпликовало ситуацију, и код трајања епидемије, могућности израде вакцине, као и код противепидемијских мера.
Професор сматра и да су се код нас прерано укинуле мере забране.
- Ово што се урадило код нас је прерано, посебно са скуповима. Није време за одобравање таквих манифестација, а посебна грешка је направљена што је дозвољено окупљање на северу и на југу, на дербију. То су епидемијске врло критичне ситуације. Људи су стајали на врло малом простору, врло густо, било је и алкохолисања сигурно, љубљења и грљења, тако да смо доспели на насловнице у свету, као негативан пример - оцењује Белојевић.
Он каже да је "Србија то једина урадила", као и да такав пример "не можемо да видимо нигде у свету".
- Можда је требало организовати дерби, али не на тај начин, можда дозволити улаз само на исток и запад, и то свако друго седиште продавати - наводи Белојевић.
Према његовом мишљењу, "епидемија конронавируса ће потрајати, и имаћемо стално 'таласе' који ће ићи горе и доле".
Он је упозорио да су журке и јавна масовна окупљања потенцијална опасност за ширење заразе, јер већина грађана више не носи маске.
Зато је и предложио доношење уредбе о обавезном ношењу маски, али тај предлог није прихваћен.
"Предложио бих да не може да се уђе у Србију без маске"
- Ношење маски би довело до смањења ширења вируса. Чак би предложио да не може да се уђе у Србију без маске. Ако не би имали маску, могли би да је купе на граници. Морала би и температура да се контролише. Не би смели да се пуштају људи у земљу без тога. Чини ми се да се Србија прерано отвара - наводи Белојевић.
Он различите бројке у саопштавању података и умањење броја оболелих због промене методологије Министарства здравља објашњава тиме да је то "здравствена политика, а да то у науци није могуће".
Није само Србија у питању. Веома сам скептичан са подацима које долазе и из Црне Горе и Хрватске, да они немају нових случајева, као и смртних случајева. Знате како, у Србији умире 250 до 300 људи дневно. Од њих, пола умре у својој кући. Ови подаци које добијамо, то су подаци из болница. Не постоје подаци о људима који умиру у својим кућама. Од тих, две трећине су старији људи. Многи од њих имају запаљење плућа, али се то не зна да ли је ковид или не - истиче професор Медицинског факултета.
Због свега тога, како каже, код нас и у свету је на делу "потцењивање", и сигуран је да свуда има значајно већи број умрлих и оболелих, од онога што је званично приказано.
Оценио је да је за утврђивање броја оболелих од огромне важности количина тестираних особа у једној држава, као и да Србија има добре резултате.
Он потез Грчке, која је одлучила да не допусти нашим грађанима да уђу у ту земљу, оцењује као "интересом" ове земље, јер "свака земља бира шта је за њу најбоље".
"Србија се ту понаша сувише самарићански, Србија се отвара, а све друге земље се затварају", истакао је Белојевић.
"Како епидемија одмиче, имунитет ће јачати и штитити ће нас, али ће и надаље људи умирати", закључио је Белојевић.
27. јуна Србија потписује независност Косова? Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Блиц