РИК-у је тада достављено и упутство да о њему накнадно обавести све локалне самоуправе, као и радна тела, бирачке одборе и изборне комисије на локалу у Србији. Закључци Кризног штаба нису нигде званично објављени, тако да милиони бирача у Србији не знају прецизно како би требало да се понашају на бирачким местима у време епидемије.
У Закључку Кризног штаба, иначе донетог тек 13. јуна, наводи се да између чланова бирачких одбора мора да постоји физичка дистанца „од најмање једног метра“, а да „ниједан појединачни контакт члана бирачког одбора са бирачима не сме бити дужи од 15 минута“. Чланови бирачког одбора „приликом интеракције са бирачима“ треба да користе заштитне маске за лице и заштитне рукавице, а „кад год је могуће“ да перу руке сапуном и водом у трајању од 20 секунди или користе дезинфекциона средства средства на бази 70 одсто алкохола.
Према Закључку, који је потписала копредседавајућа Кризног штаба и премијерка Ана Брнабић, члан бирачког одбора код кога се појави било који симптом који може да укаже на Kовид 19 дужан да о томе обавести председника бирачког одбора, који ће позвати дежурног епидемиолога територијално надлежаног института или завода за јавно здравље, чији контакт телефон „мора да има“. Такав члан бирачког одбора треба да буде „правовремено смештен у одвојену просторију за изолацију, до доласка санитетског возила које ће га превести до најближег одељења инфективне клинике“. Сви чланови свих бирачких одбора у Србији би до дана избора „требало да буду едуковани о мерама превенције Kовид 19 током изборног процеса“.
У Закључку се препоручује да бирачи унутар бирачког места треба да носе маске за лице, које ће „на бирачком месту бити обезбеђене“. И бирачи ће „водити рачуна“ о одржавању физичке дистанце унутар бирачког места од најмање једна метар у односу на друге бираче, као и у односу на чланове бирачког одбора, чак и у ситуацији када им они УВ лампом проверавају да ли је гласали на другом бирачком месту, или им обележавају прст спрејом, или им уручују гласачки листић.
Током утврђивања идентитета бирача од стране чланова бирачког одбора „потребно је да бирач краткотрајно уклони заштитну маску са лица“. И паравани за гласање морају међусобно бити удаљени најмање један метар. Сву личну и заштитну опрему на биралиштима обезбедиће Републички фонд здравственог осигурања.
Младен Јовановић, директор Националне коалиције за децентрализацију, која се годинама бави изборним системом, оцењује да су Влада, Кризни штаб и РИК озбиљно закаснили са мерама, питајући „да ли се таквим кашњењем угрожава здравље људи“. Он каже да се може поставити и питање да ли је неколико дана довољно да се око 150.000 чланова бирачких одбора по Србији и обавести и едукује о мерама, што је узузетно важно, јер ће они морати да штите и своје и здравље бирача. Подсећа да Србија има преко 8.250 бирачких места, на да ће се 21. јуна паралелно одигравати и парламентарни и локални избори, а на делу њих и покрајински.
– Утисак је да су препоруке донете брзоплето, без икаквог познавања реалности спровођења изборног поступка. Оне су и нереалне на много нивоа. Рецимо, препоручена дистанца од једног метра између чланова бирачког одбора и гласача указује да они који су их креирали немају представу о томе како изгледа већина бирачких места у Србији, посебно у мањим местима. Просторије где се изводе избори често су превише мале и не могу да обезбеде поштовање дистанце ни члановима бирачких одбора, а камоли гласачима- каже он.
Он каже да се може поставити и оправдано питање зашто се РФЗО, који пуне сви грађани из здравственог осигурања, празни за потребе одржавања избора, који ће притом бити значајно скупљи него што би могли да буду. Мере, рецимо, предвиђају заштитне маске за све чланове бирачких одбора и гласаче, што је преко четири милиона маски, па заштитне рукавице, па дезинфекциона средства на бази медицинског алкохола, каже он.
Он додаје да нити једна препорука Кризног штаба не едукује чланове бирачких одбора о томе како да обезбеде да не дође до инфекције маски које ће давати гласачима. Подсећа да је, према наводима Светске здравствене организације и самих чланова Кризног штаба, неправилно коришћење маски било један од узрока ширења епидемије. Посебно је питање како ће се, рецимо, прскање спрејом и провера идентитета сваког бирача обавити на дистанце од најмање једног метра, каже.
На бирачким местима не користити вештачку вентилацију
У Закључку Кризног штаба се наводи да бирачко место, где год је то могуће, треба да буде у приземљу објекта. Најмање 24 часа пре почетка избора неопходно је очистити простор.
Просторије током изборног дана треба редовно проветравати, уз „омогућавање континуираног протока ваздуха“. Пожељно је да бар један прозор у просторији буде отворен током одвијања изборног процеса. Не треба користити вештачку вентилацију, наводи се у препорукама.
Прочитајте ОВДЕ каква је епидемиолошка ситуација била у протекла 24 сата.
Извор: Данас