Српска листа је Владу на челу са Авдулахом Хотијем подржала "у циљу заштите интереса српског народа". То су јавности рекли путем саопштења, а на наше позиве се нису одазивали.
"Нова влада ће укинути таксе и 'реципрочне' мере. У складу са коалиционим споразумом, нова влада се обавезује да ће имплементирати до сада постигнуте споразуме у преговорима Београда и Приштине, те поштовати права српског народа на Косову и Метохији", саопштила је Српска листа.
Ова политичка партија ће у Влади имати два министра. Још увек актуелни градоначелник Северне Митровице Горан Ракић ће бити и заменик премијера Косова.
"Албанци на Косову добили су прилику да се изјасне, пре свега о унутрашњој политици своје Владе: о корупцији, о организованом криминалу, о лошем стандарду, о здравству. Свему ономе...свим животним проблемима. За разлику од српског народа на Косову који је морао да следи само оно што му Српска листа каже и није имао ту могућност избора", изјавио је новинар Бошко Јакшић.
"Српска заједница је подељена што се тиче учешћа на косовским изборима. Ми имамо једну половину која излази на те изборе, са друге стране имамо велики број људи који су у перманентном бојкоту јер једноставно не желе да учествују на косовским изборима, са треће стране можда најважнији разлог је тај да српска заједница као мањина је, једноставно, у страху од албанске већине. Коју год политичку опцију Београд да подржи на Косову Срби ће у већини случајева пратити инструкције Београда у том смислу", рекао је Лазар Ракић из Центра за алтернативно решавање спорова.
Премијерка Србије очекује да ће Влада Косова мислити о својим грађанима и да неће водити популистичку политику.
"Већ да размишљају о томе шта је потребно урадити да би економски цео овај регион а посебно територија Косова и Метохије стајали мало боље. Да би људи имали бољи квалитет живота, да би имали више радних места, да би плате биле веће, да имамо више инвеститора и све то скупа. То може само уколико сарађујемо и разговарамо и уколико је ситуација стабилна и мирна", оценила је премијерка Ана Брнабић.
Укидање реципрочних мера, наставак дијалога теме су које ће се наћи на столу у првим данима мандата косовске владе.
"Већ од јула, након српских избора, можемо очекивати наставак дијалога и тада можемо очекивати нивелацију притиска од стране Ричарда Гренела. Она више неће бити усмерена само ка Приштини што је до сада био случај већ ће се, на неки начин, прелити подједнако и на Београд", сматра Ракић.
Од нове владе очекивања има и Европска унија: напредак на европском путу, борба против корупције и организованог криминала. Ту је и неопходност наставка дијалога Београда и Приштине уз посредовање Европске уније и специјалног изасланика Мирослава Лајчака како би се постигла свеобухватна нормализација односа са Србијом.
Француски суд признао да је капетан Анри Фриконо преминуо од последица осиромашеног уранијума на КиМ. Прочитајте ОВДЕ све детаље.
Извор: Н1