Најновије

МАСКЕ МОРАМО НОСИТИ СВУДА: Од петка важе нове мере кризног штаба, ево шта све треба да знате

Маске преко носа и уста од сада ће нам бити реалност свуда - у затвореном, али и отвореном простору ако се не може обезбедити дистанца од најмање 1,5 метара између људи, а мораће да их носе чак и деца, најновије су пооштрене мере кризног штаба ради заштите од коронавируса.

Илустрација (Фото: pixabay. com)

Такође, на територији целе Србије, без обзира на то да ли је у одређеној општини или граду проглашена ванредна ситуација, забрањена су окупљања на јавним местима у затвореном и отвореном простору за више од десет људи. За време боравка на јавним местима, између окупљених мора постојати дистанца од 1,5 метара, односно свака особа мора заузимати минимум четири квадрата, одлучили су чланови кризног штаба.

Нове мере почињу да важе од данас, саопштила је Влада Србије и још једном апеловала на све грађане да поштују све донете мере зарад сопственог здравља и здравља својих најближих.

Обезбедити дистанцу

- Уколико би сви грађани при сваком изласку из куће константно носили заштитну маску, таква мера била би еквивалентна забрани кретања јер на такав начин спречавамо епидемиолошки ризичне контакте и спречавамо ширење коронавируса - наводи се у саопштењу.

Заменица директора Института „Батут“ Дарија Кисић Тепавчевић објаснила је на конференцији кризног штаба да је маска обавезна кад је немогуће обезбедити довољну дистанцу, примера ради, у редовима испред банке, поште, апотеке, на аутобуским стајалиштима... док је у осталим случајевима препорука да се маске носе и на отвореном. То се, додала је, не односи на особе из исте породице. На питање на који се узраст односи обавезно ношење маски, Кисић је приметила да старосна граница не постоји, односно да ниједан узраст није безбедан, тако да би маске требало да носе и најмлађи:

Ризици за најмлађе

- С тим што се родитељима најмлађе деце препоручује да их и не доводе у ситуације у којима би дете било под повећаним ризиком, а то значи да не иду у редове, тамо где је повећан број људи...

Одлуку да и малишани морају да носе маске она је образложила и тиме што се показало да и најмлађи у овом налету ковида 19 имају озбиљнију клиничку слику него што је то био случај пролетос.

- Од 14. јуна до 14. јула највећи број хоспитализованих особа узраста је од 30 до 39 година, њих 24,14 одсто. Потом иде група од 40 до 49 година, а готово 20 одсто има од 20 до 29 година. Највећи проценат хоспитализованих припада групи од 20 до 49 година - рекла је она.

Покрајински секретар за здравље Зоран Гојковић је додао да се дистрибуција заражености короном помера према млађима, што говори у прилог томе да они имају више контаката и мање поштују противепидемијске мере.

Рекао је да је оно што је опасно и чега се струка највише боји то да млађе особе, које сада учествују у 65 одсто укупног броја оболелих, остварују контакте са својим родитељима, бакама и декама, па ће то водити ка повећању броја старијих оболелих који могу имати озбиљне последице.

Др Кисић Тепавчевић је рекла да ће приватне лабораторије које буду испуњавале минималне захтеве Светске здравствене организације моћи да раде ПЦР тестирања.

- У овом моменту седам приватних лабораторија је поднело захтев да ради ПЦР тестирања, а њима ће бити достављен сет критеријума које морају да испуне - рекла је она и додала ће приватне лабораторије моћи да раде и серолошке тестове.

Зоран Гојковић: Протести допринели расту броја заражених

Покрајински секретар за здравље Зоран Гојковић рекао је да подаци показују да су протести вероватно допринели порасту броја заражених ове недеље. - На примеру Новог Сада, на дневном нивоу од јуче је број новозаражених преко 80, а до прошле недеље било је између 50 и 60 - рекао је он одговарајући на питање Курира да ли постоје подаци о вези протеста и раста броја новозаражених. Др Дарија Кисић Тепавчевић је додала да је у овом тренутку у Београду за око 30 одсто више млађих који су позитивни на коронавирус: - Пошто су била забрањена сва окупљања више од 10 особа, није било већих прослава, кафићи су радили скраћено, онда је свако друго окупљање без маски било потенцијално место заражавања.

Нема довољно лекара да све излече

л Болнички капацитети у којима се лече пацијенти оболели од ковида су, благо речено, пренапрегнути, а медицински кадар преоптерећен и преуморан, упозорио је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић: - Не можемо да отварамо нова одељења, не можемо правити болнице за један дан. Немамо ни толико лекара који могу у континуитету да раде као што раде наши лекари већ пет месеци. Неће бити довољно лекара да нам пруже помоћ уколико грађани не поштују мере заштите.

Дачићу угрожен живот! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Курир

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА