Најновије

ОВАЈ АВИОН ЋЕ БИТИ ЧУДО: Када ће нови ловац-пресретач почети да штити руске границе? (ВИДЕО)

За одбрану својих великих граница, Русији је потребан ловац пресретач нове генерације. Пожељно је да има стелт технологију, брзину хиперсоничних ракета и могућност даљинског управљања. А можда ће доказани авиони бити довољни за квалитетну одбрану?

Авион Миг (Фото: Јутјуб)

Пре неколико дана, познати онлајн лист „Ер рекогнишон“ је написао да Русија наставља са развојем МиГ-41, такозваног перспективног авијационог комплекса за далеко пресретање — ПАК ДП, „новог бомбардера дугог домета“. 

Породица ПАК

Угледне колеге су направиле малу грешку: ПАК ДП је ловац-пресретач, а бомбардер је ПАК ДА. Највероватније се разлог крије у чињеници да о перспективном бомбардеру говоре више него о ловцу. И нема много вести о овој летелици коју зову и МиГ-41. У августу 2018. године, генерални директор руске корпорације за производњу авиона „МиГ“ Иља Тарасенко изјавио је да су започети истраживачко-конструкторски радови на стварању ПАК ДП. А 16. јула ове године, већ као шеф два великана руске авионске индустрије „МиГ-а“ и „Сухоја“, Тарасенко је изјавио за Спутњик да је крајем прошле године комисија руског министарства одбране одабрала најперспективније пројекте овог авијационог комплекса и да се радови у овој области настављају. 

У Русији је двехиљадитих година започет развој неколико пројеката авијационе технике будућности, коју су обједињени под термином „перспективни авијациони комплекс“ (ПАК). Најпознатији је ПАК ФА — перспективни авијациони комплекс фронтовске авијације, авион који сви знамо као Су-57. Он већ пролази тестирања. 

Поред ПАК ФА, започети су радови и на другим перспективним пројектима: ПАК ДА (авијација дугог домета) — пројекат тешког стратешког бомбардера-носача ракете, ПАК ТА (транспортна авијација) — пројекат будућег транспортног авиона који ће заменити Ан-124 „Руслан“, и ПАК ДП (далеко пресретање) — може се рећи да је ово руски одговор на амерички СР-72 Аурора, пројекат перспективног ловца-пресретача, који би до краја 2020-их година требало да замени авион МиГ-31.

Тако је крајем песесетих у СССР-у постојао пројекат тешког ловца дугог домета Ту-128, који је имао домет лета већи од 2.500 километара и носио је четири ракете „ваздух-ваздух“. Током осамдесетих година Ту-128 на северу земље су почели да замењују најнапреднијим пресретачем дугог домета у то време — МиГ-31. 

Ова летелица је јединствена на свој начин. Брзина до 3.000 километара на сат, дуго трајање лета, могућност вођења ваздушне борбе са било којим савременим авионом, плус функције „летећег радара“ и командног центра који може наводити друге авионе на ваздушне циљеве непријатеља. Четири МиГа-31 могу својим радарским пољем да контролишу до 1000 километара ваздушног фронта. 

Овај авион има нову модификацију МиГ-31БМ, захваљујући којој авиони могу остати актуелни још дуго времена. Али проблем је у томе што МиГ-31 никада није имао стелт технологију, па ће бити теже борити се са авионима пете генерације. Збот тога је ваздушној флоти потребно обнављање.

Јединствен авион, али да ли је заиста потребан?

Према изјавама челника руске авионске индустрије, радови на пројекту вероватно неће бити завршени пре 2025. године. И до краја двехиљадедвадесетих година могу почети прве испоруке нових авиона Ваздушно-космичким снагама Руске Федерације. То је оптимистичан сценарио развоја догађаја и под условом да сви технички проблеми на путу конструкције новог авиона буду успешно решени. Али поред чисто техничких изазова са којима ће се суочити творци новог авиона, постоји још један проблем: још није у потпуности јасно да ли је војсци потребна тако јединствена и скупа летелица.  

У светској војној авијацији, у принципу постоји тенденција ка универзализацији летелица, а пре или касније сви конструктори ће доћи до овог концепта, јер ће са сваком генерацијом конструисање новог авиона бити скупље. Нешто слично већ видимо у америчком Ф-35 и руском Су-57. Они подједнако успешно могу извршавати ударне мисије и водити ваздушне борбе. ПАК ДП неће постати универзални авион. 

Не треба заборавити да многи „пропусти“ у одбрани могу бити попуњени јефтинијим и већ провереним противавионским ракетним системима, чак и поред њихових недостатака. Али ако пројекат ПАК ДП добије зелено светло, онда постоји шанса да у наредној деценији будемо сведоци новог квалитетног помака у развоју авијације.  

Борељ открио детаље разговора Вучића и Хотија Више о томе ОВДЕ.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА