Појава таквог пројектила у Русији представља озбиљну претњу за Сједињене Државе. Као што је Кедми напоменуо, амерички системи противракетне одбране усмерени су ка заштити државе од напада из два правца.
Реч је о обали Атлантика и северним регионима: Аљасци и Канади. Међутим, Буревестник није само способан да прелази тешке руте и путује на велике даљине, већ и чини потпуно непредвидиве маневре у лету, што пресретање чини изузетно тешким, изјавио је стручњак.
У случају Сједињених Држава, руска ракета може заобићи њихове системе противракетне одбране, приближивши се циљу из Тихог океана и Мексика.
Кедми је такву тактику упоредио са француском Мажино линијом, коју су 1940. војници Вермахта успешно заобишли кроз Белгију.
Истовремено, релативно мала брзина Буревестника никога не би узбудила – 800-900 км/ч, јер чак и правовремено откривање летећег пројектила не може гарантовати његово пресретање.
„Да, може се видети са сателита. Али ако она пређе из Мексика, ко ће је оборити? Може да лети на било којој висини. Ко ће да је обори на висини од 30 метара? Она може ићи до циља, путањом каквом жели, заобилазећи све могуће препреке “, резимирао је Кедми.
Радници Колубаре добили ратни распоред. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs