Из Железаре стиже лежеран одговар - "прашина се појавила услед претовара руде". Из те реченице читамо да они не поричу да имају везе са загађењем. Ипак, грађани, они који удишу црну прашину, немају ништа од тог својеврсног признања, њима су потребна конкретна решења.
Док невладин сектор оштро констатује да је реч о угрожавању живота, надлежних из компаније ХБИС Гроуп Сербиа стиже одговор који практично све сваљује на “метеоролошке услове”.
“ХБИС Сербиа је 24. јула 2020. године кренула са употребом аглоруде новог добављача из Турске, која је ситније структуре од до сада коришћене. Из овог разлога, поред постојећих мера које ХБИС Сербиа иначе спроводи, прописане су нове мере превенције за сузбијане прашине. Појачана контрола претовара, као и додатно квашење при манипулацији овом рудом показали су резултат, али у ноћи између 29. и 30. јула, догодио се инцидент услед промене метеоролошких услова (пада притиска и ветра), када је дошло до ширења приземне прашине ка најближим кућама”, навели су у писаном одговору.
Obavestili smo Ministarstvo i Republičku inspekciju, inspektor će izaći na teren uskoro.
— Pokret Tvrđava (@Pokret_Tvrdjava) July 30, 2020
Ovako izgledaju noge ljudima koji prošetaju kroz travu. @VladimirCobi
Sve je prekriveno crnom prašinom iz Železare, ne znamo joj poreklo, ovo je terorizam! #Smederevo#HBISpic.twitter.com/PIFTJIuS3T
“ХБИС Сербиа је, одмах по добијању сазнања о овом проблему појачала све мере, како би елиминисали приземну прашину, која има могућност развејавања при одређеним метеоролошким условима. Поред тога, истовар ове аглоруде вршиће се убудуће само током дана, како би праћење метеоролошких параметара који могу утицати на ширење прашине, било најбоље”, обећавају у Железари.
Смедеревски Покрет “Тврђава” први је подигао буру због црне прашине, контактирали су Министарство екологије и Републичку инспекцију.
Данас су на Фејсбуку обавестили јавност о томе да су их контактирали мештани околних села, који су спремни да правду и заштиту свог здравља затраже и на суду.
“Железара Смедерево се обратила скандалозним саопштењем, у којем признаје да је црни прах који је прекрио Смедерево заправо рудна прашина настала претоваром. Рудна прашина је канцерогена, неколико студија су то потврдиле. Правдају се да је то руда од новог добављача и да је ситнија него иначе, па је зато расута по околним селима. Али, нигде не кажу да ће престати да је користе. Напротив, настављају са коришћењем, само што ће прскати са више воде и неће то радити ноћу него дању. Екотероризам се наставља! Тужилаштво и држава ћуте. Обратили су нам се мештани околних села и спремни су да поднесу приватне тужбе против ХБИС-а. ХБИС је починио дело против здравља људи, и то су признали. Ово је иживљавање над здрављем Смедереваца”, оцењују из локланог покрета “Тврђава”.
“Еколошка катастрофа”
Локална организација “Про.Ток21” покренула је кампању “Црвени беџеви” која скреће пажњу на проблем загађења Смедерево. Активисти немају баш речи хвали за начин на који се Железара односи према заштити животне средине. Одговор који је из Железаре стигао и начин на који је објашњена појава црне прашине виде као доказ да се тај гигант не плаши евентуалних последица и санкција.
“То је доказ њихове ноншалантности и показатељ да они не презају ни од државног система, надлежних органа, инспекцијског надзора. На овакву еколошку кастрофу која је евидентна и за коју постоје докази, они одговарају ноншалантно и необавезујуће. Као, то се десило и неће се више десити. Од њих смо увек имали неке неодређене одговоре, обећања, бајковито обојена. Све то показује да их није много брига за све то”, каже активисткиња “Црвених беџева” Наташа Рашковић.
Црна прашина која је преплавила околину Железаре није први и једини еколошки проблем. Указује да је загађење редовна и дугогодишња појава.
“Можда се то није дешавало у тој мери као пре пар дана, али ако прошетате тамо, то зна сваки грађанин Смередева, мештани села у близини Железаре су константно изложени тој еколошкој катастрофи. Они лети не могу да отворе прозоре. Њима се та црна прашина скупља по аутомобилима и вешу. О томе има мнного снимака и доказа. Ноћу можете да осетите тај мирис кад прођете тамо. Није ни само мирис, тај ваздух се види. Онај ко тамо не живи жели да само што пре прође, да се не задржава. Замислите како је онима који тамо живе. Ситуација је алармантна и ово је позив да се реагује. Морамо спасити те људе”, каже Рашковић.
Она упозорава и на то да је Смедерево град са ваздухом треће категорије и то по званичном извештају Агенције за заштиту животне средине. Према речима наше саговорнице, најугроженија су насеља у околини саме Железаре, али у току грејне сезоне индекс загађења прелази у црвено и у самом центру града.
Прочитајте ОВДЕ
Извор: nova. rs