У саопштењу епархије се наводи да унутар заштићене зоне тренутно активно раде тешке машине (багери, ровокопаци, ваљак), да се постојећа подзида уклања и гради нова, а пут знатно проширује. Теретни камиони градевинске фирме "ика" активно довозе крупни шљунак, који багери распоредују по путу, а ваљак поравнава. Пут се проширује за још пар метара од досадашње ширине, у рангу магистралног пута прве категорије.
Како се наводи у саопштењу, недвосмислен став Савета за имплементацију овог закона и става међународних представника на Косову је да је градња магистралног пута Дечани-Плав кроз заштићену зону манастира противзаконит акт.
Епархија наводи и да се постављају широке цеви за дренажу на неколико места, а због проласка великог броја тешких грађевинских возила свакодневно већ су могућа статичка оштецења на самој цркви из 14. века и манастирским објектима.
Епархија наводи да о овим радовима није обавештена ни Комисија за заштицене зоне, ни међународни представници, као ни манастир Високи Дечани.
- Овакво понашање косовских институција јасно показује не само неспремност институција у Приштини да заштите овај знацајни манастир и споменик светске културне баштине, већ отворено кршење постојећих косовских закона на штету угрожавања природне околине око манастира, што це имати несагледиве последице - наводи се у саопштењу.
Указује се да ово није једини слуцај кршења закона и судских одлука на Косову на штету манастира Дечани, јер општинске власти већ више од цетири године одбијају да изврше одлуку Уставног суда у Приштини којом се гарантују имовинска права манастира.
- Овакво отворено непријатељско понашање и уништавање природне околине око манастира од стране косовских институција представља несумњив показатељ крајње угрожености српске верске и културне баштине на овом простору - наводе Епархија и манастир.
Подсећају да је став медународних институција и Савета за имплементацију зона да се заврши раније запоцета заобилазница око заштићене зоне и тиме избегне штета која се тренутно прави.
Епархија Рашко-призренска најављује да ће о свему још једном обавестити све међународне представнике у Приштини и иностранству и апелује да се са радовима хитно престане.
Министарство хитно упутило протестну ноту UNESCO-у
- Тим чином још једном се показало да се на територији тзв. Косова не поштују ни међународни закони и уговори ни било који правни акти - упозорава Министарство у саопштењу.
Министарство наводи да је, као што је то чинило у претходним случајевима када је започињана изградња пута кроз зону која је под заштитом Унеска, и данас хитно упутило протестну ноту највишим званичницима те међународне организације.
- У допису који је адресиран на генералну директорку Унеска Одри Азуле, заменика директора за културу Ернеста Отонеа и директорку Унесковог Светског центра за наслеђе Мехтилд Реслер, надлежни се позивају да одмах реагују и заштите објекат културног наслеђа који је део Унескове Листе угрожене светске културне баштине, у складу са принципима заснованим на међународним конвенцијама, посебно на Конвенцији о заштити светске културне и природне баштине, као и на другим релевантним препорукама - истиче Министарство.
Канцеларија за КиМ: Води се антихришћанска кампања
Канцеларија за КиМ саопштила је данас да интензивирањем путарских радова у заштићеној зони манастира Високи Дечани није само симболично нарушен мир православних монаха, већ је и физички угрожен опстанак тог бисера српске и светске културне баштине.
Како се наводи, такво поступање, не само да је противзаконито и по приштинским прописима, већ је део континуиране антихришћанске кампање на Косову и Метохији, која за циљ има брисање и поништавање српског присуства на тим просторима.
Извођење багера и ровокопача у заштићену манастирску зону је плод истог оног менталитета који је навео албанске екстремисте да спале и униште десетине српских цркава у протекле две деценије.
Нека се не чуде у Приштини што никада неће бити примљени у Унеско, јер културна искључивост и немар према непроцењивим споменицима православне вере и хришћанске културе јесте управо оно против чега се Унеско бори, истиче се у саопштењу.
Из Канцеларије поручују да ће Србија предузети све кораке и мере пред надлежним међународним институцијама и организацијама како би осигурала неповредивост права наше цркве на Косову и Метохији и заштиту српске и светске културне баштине од оних који у свом екстремистичком слепилу не маре ни за културу ни за баштину.
Највећи речни танкер на свету гради се у Србији! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг