Монтгомери пред сусрет званицника Беорада и Приштине заказан у Белој кући за 4. септембар, оценује да је сада у решавању косовског питана, које каже, укључује размену теритеорија , кључна брзина и додаје да очекује да буде примењен "израелски сценарио" којим је средином августа направљен историјски споразум (о нормализацији односа) између Израела и УАЕ.
"Вучић мора схватити да су велике шансе да Трамп изгуби предстојеће изборе, а Бајден је чврсто наклоњен Косову у постојећим границама. Дакле, мора сада да делује или да изгуби, можда заувек, шансу за решавање тог питања", сматра Монтгомери.
Бивши амбасадор је зато поручује Београду: "Пажљиво пазите на датуме".
Оно што председник Трамп жели, каже Монтгомери, јесте тренутак руковања пред камерама када српски и косовски лидер најављују договор о "будућем путу".
"То би укључивало и размену територија. А кључна чињеница је та да би Трамп тада могао да најави да ће се, с обзиром на то да су два лидера постигла споразум, договор одмах спровести у дело", сматра Монтгомери.
Бивши амбасадор каже, да када је реч о косовском проблему, прво што треба имати на уму је то да и ЕУ и САД желе да припишу себи резултате за постизање договора и да не желе да их деле са другом страном.
Према његовим речима, плусеви тог договора били би што би он био огроман корак ка решењу проблема Косово-Србија, а за Трампа велики спољнополитички поен непосредно пре новембарских избора.
"Сада ће кључна за све ово бити брзина. Једном када је територија промењена, биће тешко вратити се назад", оценио је Монтгомери и додао да треба погледати Трампову најаву израелског мировног споразума.
Најавио је, како подсећа, једнострани уговор и овластио Нетањахуа да га одмах спроведе у дело.
"Ово би био модел и у овом случају. Једини разлог за Трампово појављивање је постизане договора. Није му стало до региона", сматра Монтгомери, али додаје да сада Гренел и његове колеге морају узети у обзир је да ли заиста могу извући договор .
"Ако се Трамп појави, ту је да погура, веома, веома, снажно тај договор.", каже.
Монтгомери додаје и да би због тог споразума бројне невладине организације закључане у 90-им годинама изразито негативно гледале на Трампа, као и Ангела Меркел и многи други који би акценат ставили на могуће лоше импликације договора на шири регион , али истовремено и пита:"Које би друге етничке групе сањале да учине исто?"
Литија се пробила до храма! Подгорица је устала! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Танјуг