Војно техничка сарадња између САД и Турске када су у питању софистицирана средства наоружања и војне технике налазе се у ћорсокаку већ две године, захваљујући блокади од стране америчког конгреса. На овај начин ова држава жели да изврши снажан притисак на Анкару да одустане од руских противваздухопловних ракетних система С-400 „Тријумф“.
Ово је недавно објавио интернет портал defence news. У тексту који је објављен на овом порталу напомиње се да је у овом моменту велико питање да ли ће се реализовати уговор око модернизације флоте турских ловаца Ф-16, као и давања лиценце за склапање мотора CTS800, који су неопходни турској војној индустрији приликом производње хеликоптера.
Извор који је дао информације овом америчком порталу, напоменуо је да је одлука Анкаре да набави руске противваздухопловне системе С-400 „Тријумф“ укључујући и њихово тестирање заједно на ловцима Ф-16, напросто разбеснела америчке конгресменe.
Ова активност Турске је представљена као потенцијална претња другим државама, које у свом наоружању поседују ловце Ф-16, укључујући ту и саме Сједињене Америчке Државе. Извор је ове пробе назвао „срачунатим провокацијама“.
Руски противваздухопловни ракетни систем С-400 „Тријумф“ намењен је за борбу против свих савремених и перспективних средстава ваздушно-космичког оружја. Његов максимални хоризонтални домет је око 400км (ракета 40Н6Е), док по висини делује и до 35км.
Формацијски, у оквиру једног дивизиона се најчешће налазе 2-3 батерије овог система, са укупно 8-12 транспортно-лансирних јединица. Дакле, један дивизион у свом саставу има 48 ракета спремних за моментално дејство. Цео ракетни пук хипотетички може да нападне 96 ваздушних циљева непријатеља, у оперативном борбеном радијусу до 400км.
Шта се десило са Ким Џонг Уном, сазнајте ОВДЕ!
Извор: bog-rata.com