Најновије

АНТОНИЈЕВИЋ: Припрема се наставак међупартијског дијалога власти и опозиције

Дијалог између власти и опозиције о изборним условима који је прошлог лета покренут на Факултету политичких наука, а касније се, уз посредовање европарламентараца преместио у парламент, могао би да буде настављен после избора скупштинског руководства и формирања нове Владе Србије, најављује председник Фондације за отворено друштво Милан Антонијевић.

Договор (Фото: Pixabay)

Антонијевић каже да су у овој фази у току припреме.

"Ово бисмо гледали као један дијалог експерата унутар политичких странака који се баве изборима, да има што мање тог политичког дела, а што више конкретних ствари како бисмо направили изборне услове квалитетним", рекао је Антонијевић Танјугу.

Према његовим речима, разговори између власти и опозиције на ФПН-у, а касније и у скупштини били су прва фаза у којој су отворена одређена питања која су могла бити отворена у кратком року, и тада је речено да ће се после избора приступити једној темељној и законодавној реформи, као и анализи негативних појава.

"Европски парламент је најавио интерпарламентарни дијалог. То је нешто што се и подржава, међутим, мислим да је добро и да организације цивилног друштва ставе на сто своје предлоге, као и да разговорима учествују све странке које намеравају да изађу на изборе", рекао је Антонијевић.

За наставак дијалога неопходно је, каже, да се изабере скупштинско руководство, да се формирају скупштински одбори и изабере нова Влада Србије, а треба гледати и спремност Европског парламента и самих европарламентараца који ће бити носиоци дијалога.

"Њихова је улога итекако значајна, као и улога самог комесара (Оливера Вархеија) који је у свом писму опозицији најавио потребу таквог дијалога и усаглашавања ставова од медија преко притиска на бираче до изборне администрације", напоменуо је Антонијевић.

Оцењује да су теме попут утицаја на медије, РЕМ-а, као и поларизације у медијима итекако значајне за друштвени и политички живот, али и за изборе који долазе за нешто више од годину дана, а добро је, каже, да се у години која није изборна разматрају предлози закона.

Каже да се још увек не зна где ће се дијалог одвијати, али додаје да постоји спремност Факултета политичких наука да у томе учествује као и прошле године.

Подсећа да су и неки други актери, попут САНУ, изразили спремност да поведу дијалог и у неким другим областима.

"Све су то процеси које треба увезати и заједно посматрати као отварање дијалога. Ми смо одшкринули врата крајем јула прошле године, али треба та врата широм отворити и разговарати отворено о свему", рекао је Антонијевић.

На питање да ли би се одазвао позиву председника СДС-а Бориса Тадића који је најавио да ће позвати и интелектуалце, међу њима и Милана Антонијевића, да се придружи разговорима унутар опозиције, председник Фондације за отворено друштво каже да им као учесницима није место у дијалогу опозиције, као ни у дијалогу који се води унутар власти.

"Можемо давати савете и бити добронамерни према свим политичким опцијама", рекао је Антонијевић и додао да је у сваком случају добро да опозиција заузме јасне ставове о значајним питањима, не само у политичким, већ и у другим областима значајним за Србију.

Како Дритан Абазовић брани СПЦ, погледајте ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА