Како је тада најавио генерални секретар ХБК Крунослав Новак, о даљој помоћи ће се расправљати на предстојећем пленарном заседању ХБК, када ће се анализирати ситуација на терену и утврдити потреба помоћи те ће се одредити и други начини могућег деловања.
Дан раније, односно дан након потреса, како пише Индекс, Влада Републике Србије донела је одлуку да Хрватској упути износ од милион евра финансијске помоћи.
- То је готово 550 хиљада куна више од износа који је уплатила Црква, институција која из џепова порезних обвезника годишње добије око милијарду куна - истиче овај портал.
- Тачан износ који им сваке године дарујемо и даље није познат, јер је Католичка црква у Хрватској финансијски нетранспарентна. Наиме, како је Католичка црква у Хрватској финансијски нетранспарентна и како је захваљујући Ватиканским уговорима капиларно премрежила разна друштвена подручја и добија новац и од државне и од жупанијске и од локалне власти, у овом тренутку је једноставно немогуће сазнати баш сав новац који се с разних државних нивоа и институција слива на рачуне Католичке цркве, која у Хрватској има више од две хиљаде правних особа којима управља или с којима је повезана. Притом је сав тај новац, који Католичка црква добија од државе, изузет од провере Државне ревизије - закључује се у тексту хрватског портала.
Како наводе, до бројке од око милијарду куна годишње дошли су истраживачки новинари који су се бавили том темом, уз напомену да то и даље није коначни износ. Сав тај новац изузет је од провере Државне ревизије.
- И док бискупи чекају идуће пленарно заседање ХБК-а, Србија је већ, како неслужбено дознајемо, одлучила да пошаље нову туру помоћи - истиче овај портал.
Како незванично сазнаје Индекс, из Србије стиже додатних 100 хиљада евра за куповину мобилних контејнера у које ће бити смештене особе које су изгубиле свој дом. Они додају да је та информација незванична и није још потврђена.
- Међутим, кад пишемо о помоћи Цркве, треба споменути да је вараждински бискуп Боже Радош прогласио Дан поста и молитве, а продужио му се и сплитско-макарски надбискуп Марин Баришић који је такође вернике позвао на молитву за жртве потреса - пише Индекс.
У коментарима испод текста углавном је изражен бес читалаца, који скрећу пажњу да ће и ова помоћ Католичке цркве бити пре свега усмерена на обнову верских објеката, и да би црква као институција са миленијумском традицијом која позива на милосрђе морала много више да помогне.
Како је украјинска војска кренула да ослобађа Крим и Кубањ, погледајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости